sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Instrukcja mycia rąk - oświata, handel, zakłady i instytucje

03-02-2020
Instrukcja BHP mycia rąkWydawać by się mogło, że mycie rąk to sprawa oczywista i prosta. Tymczasem okazuje się, że statystyki są na tyle zatrważające, higiena rąk doczekała się Światowego Dnia Mycia Rąk, który obchodzimy 15 października.
 

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, przygotowaliśmy dwa rodzaje schematów poprawnego mycia rąk w kilku odsłonach. Pierwsza to instrukcja mycia rąk mydłem, druga to instrukcja higienicznej dezynfekcji rąk preparatem na bazie alkoholu. Możecie państwo wydrukować i zawiesić instrukcję BHP w swoim miejscu pracy. Polecamy Preparat do higienicznej dezynfekcji rąk 0,5l
 
Gorąco zachęcamy do wydrukowania poniższych instrukcji i zawieszenia ich w łazienkach i toaletach w szkołach, biurach, centrach handlowych, ośrodkach zdrowia, restauracjach, halach produkcyjnych oraz gabinetach zabiegowych, kosmetycznych, lekarskich i innych miejscach, gdzie dbałość o czystość ma ogromne znaczenie. Instrukcje można pobrać bezpłatnie w dogodnym formacie: dokument PDF lub obraz JPEG.
 

Instrukcje mycia rąk

Instrukcja mycia rąk mydłem i wodą

Instrukcja mycia rąk mydłem - plik PDF
Instrukcja mycia rąk mydłem - plik JPG

Instrukcja mycia rąk zgodna z wymaganiami dobrych praktyk higienicznej GHPi dobrych praktyk produkcyjnych GMP

Instrukcja mycia rąk mydłem - plik PDF
Instrukcja mycia rąk mydłem - plik JPG

 

Instrukcja BHP mycia rąk do pobrania

Instrukcja mycia rąk mydłem - plik PDF
Instrukcja mycia rąk mydłem - plik JPG

 

Instrukcja mycia rąk dla dzieci do szkół i przedszkoli

Instrukcja mycia rąk dla dzieci - plik PDF
Instrukcja mycia rąk dla dzieci - plik JPG

Procedura mycia rąk BHP
Instrukcja mycia rąk dla dorosłych - plik PDF
Instrukcja mycia rąk dla dorosłych - plik JPG

Instrukcja higienicznej dezynfekcji rąk płynem na bazie alkoholu

Technika higienicznej dezynfekcji rąk

Instrukcja dezynfekcji rąk - plik PDF
Instrukcja dezynfekcji rąk - plik JPEG

Instrukcja higienicznej dezynfekcji rąk

Instrukcja dezynfekcji rąk - plik PDF
Instrukcja dezynfekcji rąk - plik JPEG

   
Kto nie myje rąk

Średnio zaledwie 30% mężczyzn i około 63% kobiet myje ręce po wyjściu z toalety. Tymczasem na ludzkich dłoniach na cm2 może się znajdować nawet 5 mln bakterii. Z raportów WHO wynika, że prawie 70% zakażeń i zatruć pokarmowych jest wynikiem niemycia rąk.

Niedokładne umycie rąk lub nie umycie ich w ogóle po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem lub po powrocie do domu w najlepszym razie prowadzi do przejściowych kłopotów żołądkowych, w najgorszym może mieć bardzo poważne konsekwencje. Co roku 3,5 miliona dzieci do 5 roku życia umiera z powodu powikłań wynikający z niemycia rąk. Sprawa jest szczególnie ważna w toaletach publicznych, gdzie nie zawsze wiemy, jak starannie utrzymywana jest higiena oraz w dużych skupiskach ludzkich, jak szkoły, zakłady pracy, ośrodki zdrowia. Niekiedy niedociągnięcia widać i czuć od razu, co powinno uruchamiać mobilizację do dbania o higienę własną. Sytuacja poprawia się nieco, gdy pojawia się widmo grypy.


Obszary mycia rąkCzyste ręce

Pomocne okazują się instrukcje wieszane przy umywalkach oraz komunikaty, które w mniej lub bardziej dobitny sposób nakłaniają do skorzystania z wody i mydła, np. „Mycie rąk nie boli”, „Woda nie zabije zarazków, mydło tak”, „Umyj ręce albo zjedz to”. Statystyki poprawiają również tzw. „babcie klozetowe”, w obecności których jest nam bardziej wstyd i chętniej udajemy się do umywalki.

Warto również nadmienić, że z biegiem lat znacząco poprawia się poziom higieny w toaletach ogólnodostępnych, gdzie standardem jest montowanie dozowników mydła w płynie oraz suszarek do rąk lub dozowników ręczników papierowych, a mydło w kostce zostało wyparte przez zdecydowanie bardziej higieniczne mydło w pianie i mydło w płynie. Natomiast w służbie zdrowia, zakładach produkcyjnych i innych miejscach, gdzie należy dezynfekować dłonie, wymagane jest montowanie dozowników łokciowych lub dozowników automatycznych, które dozują preparaty alkoholowe do higienicznej dezynfekcji rąk.

Jeśli chcemy, by nasze dłonie były naprawdę wolne od brudu, wirusów i bakterii, myjmy je zgodnie z instrukcją BHP. Przypomina ona chirurgiczny schemat mycia rąk. Efekt? Umyjcie ręce zgodnie z instrukcją, a na własnej skórze odczujecie świeżość i czystość.

Ryszard Kurek


Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.