Alergia wziewna - jak sobie poradzić z reakcją organizmu na pyłki?
Alergia wziewna jest to przewlekła choroba wywołana przez pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu. Ból gardła, katar, zaczerwienione oczy to objawy wskazujące na reakcję alergiczną organizmu.
Alergia wziewna jest to przewlekła choroba wywołana przez pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu. Ból gardła, katar, zaczerwienione oczy to objawy wskazujące na reakcję alergiczną organizmu.
Najczęstsze objawy alergii na pyłki
Reakcje organizmu na alergen bywają różne, uciążliwy katar i podrażnione oczy to jedne z symptomów, które mogą pojawić się podczas spacerów czy aktywności na świeżym powietrzu. Alergicznemu nieżytowi nosa towarzyszyć mogą również:
- kaszel,
- kichanie,
- bólu gardła,
- zatkany nos,
- duszności,
- ból głowy.
Alergia czy grypa - jak rozpoznać?
Alergia ze względu na podobne objawy czasami mylona jest z przeziębieniem. Czym różnią się od siebie obie choroby? Przewlekłe objawy alergiczne potrafią trwać nawet do kilku miesięcy. Przeziębienie mija zazwyczaj po tygodniu.
Zobacz również: Wybieramy mop do czyszczenia podłóg.
Co wywołuje alergię w maju?
Okres wiosenny sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dla alergików jest to jednak ciężki czas ze względu na intensywny poziom pylenia roślin. Informacje o tym, co dzisiaj pyli, szuka każdy, kto odczuwa nieprzyjemne konsekwencje wynikające z pojawienia się alergii wziewnej.
Pylenie roślin w Polsce - maj
Pyłki roślin wiatropylnych, które wywołują alergię sezonową:
1. Trawy - to rośliny, których pylenie kończy się we wrześniu.
2. Dąb - szczególnie wysoki poziom można dostrzec w kwietniu i na początku maja.
3. Brzoza - podobnie jak dąb pyli w kwietniu i maju.
4. Szczaw - pylenie trwa od maja do sierpnia.
5. Pokrzywa - pojawia się w okresie od maja do września.
6. Babka - pyłki unoszą się w powietrzu aż do września.
Sprawdź także: Ścierki z mikrofibry - wszystko, co musisz o nich wiedzieć.
Jak radzić sobie z alergią w czasie pylenia - 4 praktyczne porady
Zatkany nos i nasilający się katar wpływają niekorzystanie na nasze samopoczucie. Coraz więcej młodych osób odczuwa nieprzyjemne konsekwencje alergii na pyłki. Jak poradzić sobie z alergią wziewną?
1. Leki na alergię - osoby, u których występują objawy, mogą stosować leki przeciwhistaminowe i krople, które pomagają złagodzić pojawiające się symptomy.
2. Oczyszczacz powietrza - unoszące się w pomieszczeniach pyłki usuwane są przez filtry stosowane w urządzeniach. Oczyszczacze powietrza Warmtec AP350W i AP168W wyposażone w firtr Hepa przechwytują cząstki pyłu zawieszonego z 99,9% skutecznością. Jest to doskonałe rozwiązanie do domu, biura, a także placówek.
3. Kalendarz pylenia - dobre źródło informacji, które podpowiada, co obecnie pyli w powietrzu i w jakim stopniu. Osoby cierpiące na alergię wziewną powinny pamiętać o jego monitorowaniu, zwłaszcza wiosną, kiedy poziom pylenia roślinia jest duży.
4. Porządek -utrzymanie czystości w każdym pomieszczeniu jest bardzo ważne, podczas przecierania powierzchni usuwane są pyłki i kurz.
Autor: Katarzyna Szumska