sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Ścierki z mikrofibry - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

16-01-2019

Wszystko o ścierkach z mikrofibry

 

Ścierki to jeden z podstawowych produktów niezbędnych do utrzymania czystości. Jest to chyba jedyny element ze sprzętów do sprzątania, używany do tak wielu powierzchni. Ścierek używamy do wycierania na sucho jak i czyszczenia na mokro, do sprzątania łazienki, kuchni, wycierania mebli oraz sprzętu elektronicznego. Nic więc dziwnego, że dziś ścierka ścierce nie równa i powstają ścierki z konkretnym przeznaczeniem. Nawet w obrębie samych ścierek z mikrofibry znajdziemy ścierki różnego zastosowania - innej użyjemy do szkła, innej do monitora a jeszcze innej do armatury sanitarnej. Aby się dowiedzieć, dlaczego ścierki z mikrofibry mogą się tak różnić musimy najpierw wiedzieć, czym jest mikrofibra. 

 

Mikrofibra - zastosowanie i właściwości

Słowo mikrofibra (zamiennie - mikrofaza) pochodzi od ang. microfibre, czyli mikrowłókno. Produkuje się je z mieszanek włókien poliestrowych i poliamidowych, w różnych proporcjach i kombinacjach splotu, zależnie od tego jaki efekt chce się uzyskać. Takie włókna są dużo cieńsze od włókien bawełnianych, dzięki czemu znacznie lepiej zbierają i magazynują zanieczyszczenia. Mikrofibra posiada szereg zalet, które mają zastosowanie w wysokiej jakości ścierkach.

Bardzo dobra absorpcja płynów

Mikrofibra może wchłonąć nawet 7 razy tyle płynu ile sama waży, czyli np. wycierając rozlaną wodę z blatu ściereczką o gramaturze 200g/m i rozmiarze 40 x 40 cm (co daje wagę ścierki 80 g) powinniśmy wytrzeć nawet pół litra wody bez wyżymania ścierki. Dobra absorpcja wody jest szczególnie ważna w przypadku mopów dlatego mopy z mikrofibry zawsze będą lepsze od tych z włókien naturalnych.  

Działanie antybakteryjne

Mikrofibra zatrzymuje zanieczyszczenia na swoich włóknach, póki nie zostaną one usunięte podczas prania. Dzięki temu drobnoustroje nie są przenoszone przez ścierki, których już raz użyliśmy. Ponadto mikrofibra jest produkowana ze sztucznych włókien, co czyni je nieprzyjaznym środowiskiem dla bakterii, które potrzebują materii organicznej aby egzystować.

Trwałość

Większość ścierek i mopów z mikrofibry jest na tyle wytrzymałych, że są zdatne do użytku nawet po 500 praniach. Jednak aby mikrofibra zachowała swoją trwałość i właściwości, należy pamiętać, że produktów z mikrofibry nie wolno wybielać ani prać z płynem do zmiękczania tkanin, ponieważ prowadzi to do osłabiania oraz kurczenia się włókien.

Przyjazność dla środowiska

Dzięki stosowaniu ścierek z mikrofibry jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie ręczników papierowych np. przy polerowaniu szkła lub wycieraniu płynów. Ponadto sprzątanie przy pomocy ścierek i mopów z mikrofibry idzie łatwiej, jest szybsze i skuteczniejsze, przez co zużywamy również miej środków chemicznych do usunięcia zanieczyszczeń. Kolejnym atutem mikrofibry w kwestii ochrony środowiska jest fakt, że często produkuje się ją z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. 

Oszczędność pieniędzy

Ze względu na to, że ścierek z mikrofibry można używać do czynności, które wykonuje się często z zastosowaniem ręczników papierowych, można przyjąć że oszczędzamy na zużyciu tychże ręczników. Ponadto ścierki z mikrofibry choć droższe, są znacznie trwalsze niż te z włókien organicznych i w ogólnym rozrachunku są bardziej opłacalne. 

 

                

 

HACCP a kolory ścierek z mikrofibry

HACCP –  System Analizy zagrożeń I Krytycznych Punktów Kontrolnych (z ang. Hazard Analysis and Critical Control Points System). Jest to obowiązkowy w Polsce system ukierunkowany na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, który identyfikuje, ocenia, kontroluje i opanowuje zagrożenia istotne dla bezpieczeństwa żywności. HACCP to skomplikowany system, lecz ukierunkowany na prosty cel, czyli zabezpieczenie żywności przed zagrożeniami chemicznymi, fizycznymi i biologicznymi. Znacznie pomaga w tym system kolorów przyporządkowanych do danych czynności. W tym przypadku mówimy o sprzątaniu i o kodowaniu kolorystycznym ściereczek. 

Zazwyczaj system kodowania opiera się na czterech kolorach: czerwonym, zielonym, żółtym i niebieskim. Obszary i czynności przyporządkowane do danego koloru nie są z góry ustalone więc każda firma ustala je sama. Ważne, aby zasady były jasne dla wszystkich, nie tylko dla personelu sprzątającego. 

Przykładowy system kodowania:

- czerwony: toalety, pisuary

- niebieski: ogólne mycie powierzchni, przestrzenie biurowe

- żółty: umywalki, krany, lustra, dozowniki

- zielony: kuchnia

                

 

Ryszard Kurek


Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.