sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak odetkać zapchaną toaletę? Domowe sposoby oraz specjalistyczne

11-04-2017

Problem zapchanej toalety pojawia się zarówno w domach, jak i w toaletach publicznych. W każdym z wymienionych przypadków, zapchana toaleta tworzy niekomfortową sytuację, uniemożliwiając normalne z niej korzystanie, a także niekorzystnie wpływa na warunki higieniczne panujące w łazience. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku toalet publicznych, które każdego dnia są użytkowane przez wiele osób.

Sposoby na odetkanie zapchanej toalety

Wśród najczęstszych przyczyn zapychania toalety można wymienić takie czynniki jak:

• zbyt duża ilość papieru toaletowego zalegająca w muszli klozetowej
• uszkodzona spłuczka
• inne materiały zalegające w muszli jak np. ręczniki papierowe, waciki, podpaski

Niezdatność do użytkowania, rozwój bakterii i zarazków, nieprzyjemny zapach, a nawet wylanie się wody z muszli to możliwe konsekwencje zapchanej toalety. Skuteczne uporanie się z tym problemem jest pewnym wyzwaniem, jednak odpowiednie przygotowanie, a także znajomość sprawdzonych sposobów na odetkanie, pozwolą przywrócić pożądane warunki w toalecie.

Etapy przygotowania

Właściwe przygotowanie, a więc zaopatrzenie się w niezbędne przybory i narzędzia, to pierwszy etap skutecznego i bezpiecznego odtykania toalety. Do niezbędnego wyposażenia zaliczyć należy:
• gumowe rękawice,
• maskę ochronną,
• sprzęt i akcesoria potrzebne do odtykania, które mogą się różnić, w zależności od wybranej metody.

Metody odetkania zapchanej muszli klozetowej można podzielić na dwa rodzaje: alternatywne, czyli tzw. domowe oraz na specjalistyczne, które wymagają zastosowania odpowiednich środków chemicznych.

Domowe sposoby na zapchaną toaletę

  • płyn do mycia naczyń oraz ciepła woda - wystarczy wlać płyn do wody stojącej w muszli i odczekać około 15-20 minut. Po tym czasie należy zalać całość ciepłą wodą i po kilku minutach spuścić wodę. Metoda nie gwarantuje pełnej skuteczności, jednak zwykle sprawdza się w przypadku zatkania muszli papierem toaletowym czy ręcznikiem papierowym, a więc materiałami, które najczęściej zatykają odpływ.
  • Soda oczyszczona z octem - do zatkanej muszli należy wsypać kilka łyżek sody, następnie zalać ją octem, odczekać kilka minut i nacisnąć spłuczkę.
  • Przepychacz sanitarny - najpopularniejsze i najprostsze urządzenie do odtykania toalety. Działa w bardzo prosty sposób, otóż wystarczy przycisnąć gumową końcówkę do odpływu, aby zassać powietrze, co powinno doprowadzić do usunięcia zatoru, tą czynność należy wykonać kilkakrotnie, aż do skutku.
  • Metalowy wieszak - wieszak do ubrań zaginamy w taki sposób, aby można go było głęboko włożyć w odpływ i nim manewrować, a następnie energicznymi ruchami próbujemy usunąć zator.
  • Kret - jeśli chodzi o środki chemiczne, kret nie ma sobie równych. Dokładna instrukcja jak należy go używać jest na opakowaniu, ale my podpowiemy coś, czego się tam nie dowiecie. Zdarza się, że ludzie używają zbyt dużej ilości tego środka, co prowadzi do powstania jeszcze większego zatoru, który wygląda na niemożliwy do usunięcia bez inwazyjnej fizycznej ingerencji, otóż nic bardziej mylnego; wystarczy wlać do muszli pełny czajnik świeżo zagotowanej gorącej wody, a zator ustąpi. Środkami, których można użyć zamist Kreta są: ług sodowy i wodorotlenek sodu w płatkach (podsawowy składnik Kreta) pamiętając o zachowaniem zasad bezpieczeństwa w obchodzenia się z śroskami żrącymi. 
  • Pongtu – w Polsce jest to środek rzadko spotykany, ludzie najczęściej przywożą go z zagranicznych wojaży. Pongtu jest wynalazkiem pochodzącym z Południowej Korei, który ma postać kawałka plastiku. Wystarczy nakleić go na suche krańce muszli i spuścić wodę. Spowoduje to charakterystyczne wybrzuszenie materiału, na które należy kilkakrotnie nacisnąć. Pod wpływem wytworzonego ciśnienia powinno dojść do udrożnienia toalety.

Specjalistyczne metody udrażniania odpływów

Wśród bardziej specjalistycznych przyrządów przeznaczonych do odtykania toalety wymienić należy przede wszystkim spiralę do udrażniania rur (ciśnieniowa, ręczna lub elektryczna) oraz przepychacz sanitarny. Jeśli wymienione narzędzia okażą się nieskuteczne, wskazane jest zastosowanie środków chemicznych bazujących na wodorotlenku sodu. Mogą one występować w postaci płynu, żelu lub granulek.
Po odetkaniu toalety należy pozbyć się pozostałości, które ją blokowały. W żadnym razie nie należy ich jednak spuszczać w innej toalecie. Odetkaną muszlę zaleca się dokładnie wyczyścić płynem do dezynfekcji toalet.

Działania profilaktyczne zapobiegające zapychaniu odpływu

Personel odpowiedzialny za utrzymanie porządku w toaletach publicznych, chcąc zminimalizować ryzyko zapchanych toalet, powinien zastosować konkretne działania profilaktyczne. Można wśród nich wymienić:
• Dbałość o to, by w każdej publicznej kabinie toaletowej zawsze dostępny był papier toaletowy. Stosowanie innych materiałów, na przykład ręczników papierowych, zwiększa prawdopodobieństwo zapchania WC.
• Umieszczanie w kabinach WC koszy na śmieci – minimalizuje to ryzyko wyrzucania materiałów higienicznych do miski WC.
• Stosowanie pojemników na papier toaletowy podających wkład zawsze po jednym listku. Taka praktyka sprawdzi się zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na różnego rodzaju akty wandalizmu, takich jak toalety szkolne, puby czy dyskoteki. Stosowanie podajników tego rodzaju ogranicza zużycie papieru toaletowego, a także zniechęca do wandalizmu. Sprawdzonym produktem jest na przykład: Dozownik do papieru toaletowego mini Tork SmartOne® biały 

Infografiki i materiały edukacyjne

Niekiedy przyczyną wyrzucania odpadów do odpływów kanalizacyjnych jest niewiedza użytkowników. Dlatego dobrym sposobem zapobiegania takim sytuacjom są materiały edukacyjne. Do Państwa dyspozycji oddajemy darmowe infografiki, które można zawiesić w kabinach WC.

Pobierz bezpłatne materiały edukacyjne, czego nie wolno wrzucać do WC.

Czego nie wolno wrzucać do kanalizacji - materiały edukacyjne

Pobierz infografikę w formacie PDF: Czego nie wolno wrzucać do kanalizacji | Bezpłatna infografika.

Czego nie wrzucać do muszli WC - materiały edukacyjne

Pobierz infografikę w formacie PDF: Prosimy nie wrzucać do muszli WC ręczników papierowych, podapasek, tamponów, pieluch ani innych środków higienicznych i opatrunkowych | Bezpłatna infografika

Co wybrać?

Wybór pomiędzy alternatywnymi, a specjalistycznymi sposobami na odetkanie zapchanej toalety zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Domowe sposoby sprawdzą się w toaletach prywatnych. Są tanie i naturalne, ale też czasochłonne, dlatego stosowanie ich na masową skalę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z tego względu w toaletach publicznych zaleca się bardziej radykalne działania, na przykład stosowanie specjalistycznych przyrządów i środków chemicznych. Produkty te najlepiej kupować w profesjonalnych sklepach z wyposażeniem toalet. W przypadku gdy zarówno domowe, jak i specjalistyczne metody odtykania zapchanej toalety okażą się nieskuteczne, należy wezwać hydraulika.

 

Ryszard Kurek

Bibliografia:
1. Home Improvement 1-2-3, 2003, Expert Advice From The Home Depot, Easy-Step-By-Step Instructions, 2nd Edition, Meredith Books, Des Moines, Iowa,
2. Barnhart J. i inni, 2004, Home Improvement All-in-One For Dummies, Wiley Publishing Inc,
3. Home Repair Resource Center, https://heightslibrary.org/materials/hrrc/14-Plumbing/TOILETS/UNCLOGGING_A_TOILET.pdf,
4. REPAIR IT YOURSELF! Freeing Clogged Plumbing Lines, Rev. May 1994, The Clemson University Cooperative Extension Service.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.