sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

W co powinna być wyposażona łazienka dla seniorów?

03-12-2020

Remont łazienki dla osób starszych

Domowa łazienka to niezwykle ważne pomieszczenie, które coraz częściej służy nie tylko do mycia się i utrzymywania higieny, ale też do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Dlatego tak istotne jest, aby z wanny lub prysznica móc korzystać w sposób komfortowy, a codzienna kąpiel nie wiązała się z niepotrzebnym wyzwaniem i była czymś przyjemnym. Warto mieć to na uwadze planując remont łazienki dla osób starszych, które, ze względu na liczne schorzenia, mogą mieć problem ze sprawnym poruszaniem się i potrzebować specjalnych udogodnień.

 

W Polsce, tak jak i w wielu innych krajach Europy, mamy do czynienia z niżem demograficznym w wyniku którego coraz większy odsetek społeczeństwa stanowią osoby starsze, borykające się na co dzień z wieloma chorobami lub urazami ograniczającymi ich sprawność ruchową. Na podstawie przeprowadzanych przez Główny Urząd Statystyczny badań szacuje się, że zjawisko to będzie z roku na rok coraz bardziej odczuwalne i już za około 20 lat liczba osób powyżej 80 roku życia będzie dwukrotnie większa, niż dziś, zaś szeregi Polaków mających powyżej 65 lat zwiększą się o 43%. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że emeryci będą stanowić coraz większą grupę lokatorów i warto z myślą o nich projektować domowe łazienki.

 

Odpowiednia wanna to nie przelewki

Łazienka jest pomieszczeniem w którym często może dochodzić do wypadków. Nieduże wymiary większości z nich sprawiają, że często nie ma w nich wiele miejsca na poruszanie się i łatwo o przypadkowe uderzenie w szafkę lub umywalkę, zaś wszechobecna wilgoć zwiększa ryzyko poślizgnięcia się i upadku. I o ile w przypadku osób dorosłych sytuacje te nie stanowią aż tak dużego zagrożenia dla życia i zdrowia, o tyle dla seniorów mogą okazać się naprawdę niebezpieczne i za wszelką cenę powinno się ich unikać.

Starsze osoby, ze względu na swój wiek, nie tylko są bardziej podatne na stłuczenia i siniaki, ale też przede wszystkim na wszelkiego rodzaju złamania, które mogą wiązać się z długą i bogatą w powikłania rekonwalescencją, utrudniającą wykonywanie codziennych czynności. Z tego też powodu dobrze wyremontowana i przystosowana do potrzeb seniorów bezpieczna łazienka to nie tylko kwestia zapewnienia wygody takiej osobie, ale też troski o jej zdrowie i zagwarantowania jej możliwości samodzielnego radzenia sobie z najważniejszymi i najbardziej intymnymi problemami.

 

Co jest potrzebne do mycia się na emeryturze?

Oczywiście najważniejszym, centralnym punktem każdej łazienki, jest miejsce służące myciu się i utrzymywaniu wysokiego poziomu higieny. Tradycyjnie projektując sanitariat stajemy przed wyborem pomiędzy prysznicem i wanną, jednak szukając najlepszego rozwiązania dla seniorów nie powinniśmy wahać się nawet przez chwilę. Mimo, że wanna kojarzy się ze znacznie większą wygodą – w końcu ułożyć się można w niej w przyjemnej pozycji półleżącej i relaksować wygrzewając całe ciało w odpowiednio gorącej wodzie – to jest ona zdecydowanie złym pomysłem. W przypadku osób starszych, tak jak i w przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej, najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie montaż kabiny prysznicowej.

Co sprawia, że prysznic jest lepszy niż wanna? Największą zaletą tego pierwszego jest łatwość wchodzenia i wychodzenia pod natrysk. Remontując łazienkę dla emerytów trzeba pamiętać o tym, że wielu z nich jest lub może być w niedalekiej przyszłości dotkniętych rozmaitymi schorzeniami stawów lub chorobami przewlekłymi utrudniającymi poruszanie się. Choć większość zapewne poradzi sobie podczas spacerów w parku bez laski, to jednak wysokie uniesienie nogi i przerzucenie jej przez krawędź wanny może być już dużym wyzwaniem, wymagającym dodatkowo zachowania równowagi na śliskiej powierzchni jej zaokrąglonego wnętrza. Jeśli dodać do tego wspomniane wcześniej zwiększone ryzyko złamań i kontuzji nóg, samodzielna kąpiel staje się wyczynem niezwykle trudnym i niebezpiecznym.

 

Przepis na spersonalizowany prysznic

Całkowitym przeciwieństwem wanny jest w tym przypadku dobrze zaprojektowany prysznic. Dzięki licznym akcesoriom łazienkowym kabiny prysznicowe można niezwykle łatwo i tanio dostosować do potrzeb starszych i młodszych osób, czyniąc z nich uniwersalne i bezpieczne urządzenia do codziennej kąpieli. Nie oznacza to jednak, że wystarczy zdecydować się na pierwszy z brzegu model. Podczas wybierania najlepszego natrysku dla seniora bezwzględnie należy zwrócić uwagę na wysokość progu brodzika, który przestępuje się wchodząc pod strumień wody. Jeśli będzie zbyt wysoki zaistnieje ryzyko potknięcia się przy niedostatecznym uniesieniu nogi , co może skończyć się tragicznie.

Z tego powodu warto przemyśleć budowę kabiny zupełnie pozbawionej brodzika, z odpływem wkomponowanym bezpośrednio w podłogę. To coraz popularniejsze rozwiązanie nie tylko jest niezwykle atrakcyjne wizualnie i optycznie powiększa wnętrze łazienki, ale też, w połączeniu z antypoślizgowymi płytkami, minimalizuje ryzyko upadku podczas kąpieli. Oczywiście, dla wygody osoby starszej, która niekoniecznie będzie w stanie schylać się aby umyć dolne partie ciała, dobrze jest dodatkowo zamontować naścienne siedziska prysznicowe (dla oszczędności miejsca w niedużych łazienkach szczególnie dobrze sprawdzą się ich uchylne wersje) lub umieścić w łazience specjalnie do tego przeznaczone krzesła sanitarne o lekkiej i wytrzymałej konstrukcji.

 

Godne zaufania poręcze łazienkowe

Powszechnie uważa się, że naścienne poręcze to domena toalet dla osób niepełnosprawnych, jednak montowane pod prysznicem i przy ubikacjach metalowe uchwyty są dużym ułatwieniem również dla osób starszych. Bez względu na to, czy utrata równowagi jest spowodowana śliską powierzchnią zalanych wodą płytek, czy też chwilowymi zawrotami głowy w zbyt parnej łazience, pozwalające na złapanie oparcia akcesoria łazienkowe nie tylko umożliwiają uniknięcie upadków, ale też ułatwiają wstawanie z pozycji siedzącej oraz przemieszczanie się od ubikacji do umywalki.

Odpowiednio dobrane poręcze, tak jak i kabiny prysznicowe, gwarantują zatem wygodę i bezpieczeństwo, czyli dwie najważniejsze cechy łazienki przeznaczonej dla seniora.

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.