sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Wyposażenie toalet publicznych - urządzenia bezdotykowe, które poprawią higienę

15-05-2023

Obecnie coraz częściej w toaletach publicznych zastosowanie znajdują urządzenia obsługiwane bezdotykowo. Czy jednak automatycznie uruchamiane suszarki do rąk, bezdotykowe dozowniki do mydła, automatyczne kosze na śmieci bądź też baterie elektroniczne, działające na czujnik podczerwieni skutecznie utrzymują wysoki poziom higieny? Czy rzeczywiście jest tak, że dzięki takim rozwiązaniom użytkownik jest w mniejszym stopniu narażony na infekcje?

Bezdotykowe wyposażenie toalet publicznych coraz bardziej popularne

Zagrożenia epidemiologiczne pojawiające się na przestrzeni ostatnich lat sprawiły, że znacznie wzrosła społeczna świadomość w kwestii tego, jak wielkie zagrożenie dla zdrowia niesie za sobą brudna toaleta i jak ważne jest mycie rąk. Przekłada się to na zachowania ludzi, którzy stają się coraz bardziej ostrożni i stronią od dotykania tych elementów wyposażenia toalet publicznych, na których potencjalnie znajdują się największe skupiska bakterii. Nie ma wątpliwości, co do tego, że ograniczanie bezpośredniego kontaktu z powierzchniami zabrudzonymi w znacznym stopniu przyczynia się do spadku liczby infekcji.

Dostrzegli to producenci akcesoriów do toalet wprowadzając na rynek znacznie więcej zautomatyzowanych urządzeń działających na czujniki ruchu, w tym baterie łazienkowe, dozowniki do mydła, podajniki ręczników papierowych, suszarki do rąk.

Automatyczne suszarki do rąk w toalecie publicznej

Bezdotykowe suszarki do rąk zyskały znacznie bardziej na popularności niż suszarki do rąk z przyciskiem. Aby uruchomić te pierwsze, wystarczy umieścić dłonie w polu działania czujnika ruchu. Z kolei włączenie suszarek z przyciskiem wymaga kontaktu fizycznego z suszarką, na której mogą znajdować się drobnoustroje. Poza tym suszarka uruchomiona przyciskiem działa przez określony czas, nawet jeśli użytkownik przestanie z niej korzystać, co generuje wyższe koszty energii elektrycznej. Bezdotykowa suszarka jest zatem rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i przyjaznym dla użytkownika.

Suszarka do rąk MISTRAL PRO Faneco 1500 W plastik biały

Obok tradycyjnych suszarek do rąk dostępne są także kieszeniowe suszarki do rąk, których zalety to szybka i wydajna praca, niski pobór prądu

i wytrzymałość. Projektanci wyposażenia toalet ogólnodostępnych idą także o krok dalej, tworząc zintegrowane urządzenia do mycia i suszenia rąk. Są to suszarki do rąk wbudowane w baterię umywalkową, a także całe zintegrowane umywalki, których nieodłącznymi elementami są: dozownik do mydła, kran z bieżącą wodą i suszarka do rąk. Dwa ostatnie rozwiązania są chwalone m.in. za to, że obok wysokiego poziomu higieny zapewniają bezpieczeństwo i czystość, ponieważ użytkownicy nie chlapią wodą w łazience, co mogłoby grozić poślizgnięciem się.

Wszystkie tego typu urządzenia sprawdzają się zwłaszcza w obiektach intensywnie użytkowanych, jak centra handlowe, kina wielkopowierzchniowe, obiekty sportowe, biurowce i inne budynki o dużym przepływie osób.

Suszarka do rąk kieszeniowa ORKAN Faneco 2000 W plastik biały

Higieniczne mycie rąk - dozowniki automatyczne

Dozowniki do mydła w płynie z przyciskiem to powszechnie znany standard, który powoli staje się standardowym wyposażeniem toalet publicznych. Są jednak miejsca narażone na ryzyko zakażeń oraz takie, w których należy dbać o najwyższy poziom higieny, jak np. wszelkie placówki medyczne, szpitale, laboratoria, gabinety kosmetyczne, zakłady przetwórstwa spożywczego, zakłady farmaceutyczne i inne. Tu z pomocą przychodzą dwa rozwiązania: dozowniki łokciowe i bezdotykowe dozowniki, które stopniowo zyskują coraz więcej zwolenników.

Plusem dozowników łokciowych jest brak konieczności uzupełniania baterii zasilających, które występują w dozownikach automatycznych, jednakże całkowity brak kontaktu z urządzeniem zapewnia najwyższy poziom higieny. W obu przypadkach zazwyczaj stosuje się mydło w płynie lub płyn do dezynfekcji rąk. Mogą to być dozowniki na jednorazowe wkłady lub uzupełniane z większych pojemników.

Bezdotykowy dozownik do mydła w płynie 1l HIT Faneco czarny

Bezdotykowe dozowniki ręczników papierowych

Bezdotykowy nie zawsze oznacza elektroniczny. Obok automatycznych pojemników na ręczniki papierowe, wyposażonych w sensor, które dozują porcję ręcznika w przypadku, gdy użytkownik umieści dłoń w polu działania fotokomórki, wyróżniają się także półautomatyczne dozowniki na ręcz

niki w roli. Użytkownik pociąga za listek ręcznika, co powoduje wysunięcie kolejnej porcji bez dotykania ręcznika i podajnika. W tym przypadku dozownik nie wymaga stosowania jakiegokolwiek zasilania.

Obydwa rozwiązania są ekonomiczne pod względem zużycia wkładu i pozwalają zachować wysoki poziom higieny. Dzięki temu są chętnie wybierane nie tylko do toalet, ale także do lokali gastronomicznych, zakładów produkcyjnych, gabinetów lekarskich czy kosmetycznych. Krótko mówiąc, znajdą zastosowanie tam, gdzie wysoki poziom higieny ma decydujące znaczenie.

Automatyczny podajnik ręczników papierowych w rolce Faneco HIT Black Autocut stal czarna

Kosz na śmieci na czujnik ruchu

Automatyka pewnym krokiem weszła także do tak prozaicznej dziedziny, jak wyrzucanie odpadów. W wielu obiektach zaleca się stosowanie pojemników na śmieci z pokrywą, które są bardziej higieniczne i estetyczne niż kosze otwarte. Tu pojawił się pewien problem: jak otwierać pokrywę, by nie przenosić zarazków. Odpowiedzią na to były kosze na śmieci z przyciskiem pedałowym, co znacznie podniosło komfort i higienę usuwania nieczystości. W dalszej kolejności pojawiło się udoskonalone rozwiązanie, czyli bezdotykowe kosze na śmieci działające na fotokomórkę. Już nie trzeba dotykać w żaden sposób kosza na śmieci, by otworzyć pokrywę. Wystarczy umieścić rękę w polu działania czujnika ruchu. Przyjazne rozwiązanie stosowane zwłaszcza w gabinetach lekarskich, gabinetach stomatologicznych, kuchniach lokali gastronomicznych, laboratoriach, a także toaletach.

Automatyczny kosz na śmieci 21 litrów Merida SENSOR stal matowa

Fotokomórka w łazience, czyli co jeszcze może działać bezdotykowo?

Oświetlenie

Inwestycja w bezdotykowe oświetlenie może się okazać trafnym rozwiązaniem. Oświetlenie na fotokomórkę jest nie tylko higieniczne - użytkownicy nie dotykają włączników - ale przede wszystkim ekonomiczne. Światła w toalecie zapalają się automatycznie tylko wtedy, gdy użytkownicy znajdują się w pomieszczeniach sanitarnych. Pozwala to w znacznym stopniu zredukować koszty utrzymania. Dotyczy to przede wszystkim dużych obiektów czynnych całodobowo lub przez większą część doby.

Drzwi

Równie popularne staje się montowanie w toaletach publicznych drzwi bez klamek i uchwytów od strony osoby wychodzącej z toa

lety. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne pod względem utrzymania higieny. Aby otworzyć drzwi, wystarczy tylko popchnąć je nogą lub ręką, dlatego w miejscach najczęściej narażonych na dotknięcia zazwyczaj instaluje się metalowe płytki, zapobiegające uszkodzeniu drzwi.

Na rynku dostępne są także inne innowacyjne rozwiązania, takie jak klamki nożne, które umożliwiają otwieranie drzwi za pomocą stopy, bez konieczności dotykania ich czystymi dłońmi. Istnieją również elementy wyposażenia toalet pokryte antybakteryjnymi powłokami, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się zarazków.

Innowacyjność urządzeń sanitarnych

Bezdotykowe urządzenia śmiało wkraczają do toalet publicznych, placówek medycznych, zakładów produkcyjnych i innych przestrzeni, podnosząc nie tylko komfort użytkowania, ale przede wszystkim zwiększając poziom higieny użytkowników, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie. Automatyczne urządzenia sanitarne stopniowo zastępują tradycyjne urządzenia obsługiwane manualnie przynajmniej w niektórych obszarach. Producenci stale udoskonalają te urządzenia, wprowadzając coraz to nowsze rozwiązania.

Wprowadzenie bezdotykowego wyposażenia do toalet publicznych przyczynia się do stworzenia bardziej higienicznej i bezpiecznej przestrzeni dla użytkowników. Ograniczenie bezpośredniego kontaktu z powierzchniami może skutecznie zmniejszyć ryzyko infekcji i rozprzestrzeniania się chorób. W połączeniu z regularnym myciem rąk stanowi to kompleksowe podejście do zapewnienia wysokiego poziomu higieny w miejscach publicznych.

Podsumowując, bezdotykowe urządzenia sanitarne, takie jak suszarki do rąk, dozowniki do mydła, kosze na śmieci czy oświetlenie na czujniki, przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu higieny w toaletach publicznych. Dzięki temu użytkownicy są mniej narażeni na infekcje i mogą korzystać z tych przestrzeni w pełni komfortowo i bezpiecznie. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań sanitarnych jest krokiem w stronę tworzenia bardziej higienicznych i przyjaznych środowisk, które przyczyniają się do zdrowia i dobrej kondycji społeczności.

Marcel Apola
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.