sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

5 powodów, dla których suszarka do rąk jest dobrym rozwiązaniem

18-10-2016

 

Suszarka do rąk to popularne na całym świecie niewielkie urządzenie elektryczne, montowane zazwyczaj w publicznych łazienkach, uruchamiane automatycznie, dzięki czujnikowi, lub ręcznie, przez naciśnięcie specjalnego przycisku.

Suszarka do rąk, choć może sprawiać wrażenie stosunkowo nowego wynalazku, tak naprawdę liczy sobie już prawie sto lat. Pierwsze tego typu urządzenie, używane początkowo jedynie w łazienkach, salonach fryzjerskich i fabrykach, zostało opatentowane w 1921 roku. Spopularyzował je kilkadziesiąt lat później (w 1948 roku) George Clemens, a dziś suszarek używa się na całym świecie: w szkołach, kinach, centrach handlowych czy biurach.

Jednak nawet pomimo niemal stuletniej tradycji urządzenia te wciąż przegrywają w rankingach preferencji z tradycyjnymi ręcznikami papierowymi. Według przeprowadzonych w 2008 roku badań 63% Europejczyków preferuje tradycyjne ręczniki, podczas gdy jedynie 28% woli używać suszarki do rąk. A przecież urządzenie to – najczęściej reklamowane jako przyjazne dla środowiska – ma także sporo innych zalet.

Oto pięć powodów, dla których zakup suszarki do rąk jest rozwiązaniem wartym rozważenia:

 

1. Jest tańsza

Zgodnie z zapewnieniami producentów, zakup suszarki do rąk może zredukować wydatki aż o 99% w porównaniu do kosztów zużycia papierowych ręczników. Różnica ta może się oczywiście wahać w zależności od ceny ręczników czy elektryczności, nie da się jednak ukryć, że nawet dla niewielkiej firmy systematyczne kupowanie papierowych ręczników jest w skali roku znacznie większym wydatkiem niż koszty zużycia prądu przez jedno niewielkie urządzenie.

 

2. Jest mniej wymagająca

Zakupując suszarkę do rąk, nie musimy dłużej zaprzątać sobie głowy tym, by regularnie dbać o zaopatrzenie się w zapas papierowych ręczników, które mają tendencję do błyskawicznego znikania. Nie musimy też dbać o wymienianie ich w dozownikach w łazience czy kuchni. Używanie ręczników wiąże się ponadto z zakupem odpowiednich pojemników na ręczniki papierowe i koszy na śmieci oraz z takimi czynnościami jak opróżnianie koszy na śmieci, do których ręczniki trafiają po zużyciu. Konieczne jest także częstsze sprzątanie całego pomieszczenia.

 

3. Oszczędza papier

Każda wyprodukowana tona papieru to około dwie do czterech ton drewna zużytych na jego wytworzenie. Dodatkowo warto zauważyć, że mimo iż ręczniki jednorazowe wytwarzane są z makulatury, to po zużyciu nie nadają się do ponownego wykorzystania – pozostają odpadami.

 

4. Jest ekologiczna

Do wytworzenia jednorazowych ręczników zużywa się nie tylko papier, ale także ogromne ilości oleju, wody i energii elektrycznej. Skutkiem produkcji jest również znacząca emisja dwutlenku węgla. Nie należy zapominać, iż cały proces nie kończy się na wyprodukowaniu ręczników. Trzeba je jeszcze zapakować, przetransportować, a następnie – zutylizować. Wszystkie te czynności wymagają zużycia energii i przyczyniają się do emisji CO2. Ręczniki, naturalnie, ostatecznie się zużywają, a wówczas produkcja zaczyna się od nowa.

Oczywiście wytworzenie suszarki do rąk także wiąże się z odpadami czy emisją gazów cieplarnianych, jednak efektem tego jest powstanie urządzenia, które posłuży nam znacznie dłużej – przynajmniej przez kilka lat. Pokazało to wyraźnie badanie przeprowadzone w Kansas – po zainstalowaniu w publicznych szkołach 102 suszarek stwierdzono, że w skali roku ubyły tam ponad 34 tony odpadów. Wyliczono także, że w ten sposób uratowane zostało 587 drzew.

 

5. Jest higieniczna

Choć suszarki do rąk od lat mierzą się z oskarżeniem o znacznie niższy poziom higieny w porównaniu do ręczników papierowych, a także o przekazywanie drobnoustrojów na ręce użytkownika podczas suszenia, dziś mogą już z powodzeniem przeciwstawić się tym zarzutom. O ile prawdą jest, że suszarka zasysa powietrze znajdujące się w łazience, w którym mogą znajdować się bakterie, o tyle w nowszych urządzeniach problem ten został rozwiązany – gorące powietrze wewnątrz mechanizmu zabija zdecydowaną większość drobnoustrojów.

Na rynku dostępne są także suszarki do rąk, które nie posiadają grzałek i osuszają dłonie powietrzem o temperaturze pokojowej. Najczęściej wyposażone są one w filtr HEPA, który oczyszcza zasysane powietrze z 99,97% zanieczyszczeń, w tym z różnego rodzaju drobnoustrojów (bakterii, grzybów, pierwotniaków, wirusów).

 

Rodzaje elektrycznych suszarek do rąk

Wśród wielu rodzajów suszarek do rąk można wyróżnić 5 modeli najczęściej poszukiwanych do toalet ogólnodostępnych. Różnią się one między sobą parametrami technicznymi, materiałem, z którego wykonana jest obudowa, a także prędkością suszenia.   

 

Suszarki do rąk w plastikowej obudowie

Klasyczna suszarka do rąk w obudowie ze wzmocnionego tworzywa ABS najczęściej występuje w kolorze białym, można jednak spotkać suszarki w kolorze szarym satynowym lub czarnym. Urządzenia uruchamiane automatycznie, najczęściej spotykane w toaletach publicznych. 

Suszarka do rąk w plastikowej obudowie

 

Suszarki do rąk w metalowej obudowie

Klasyczna automatyczna suszarka do rąk w obudowie ze stali szlachetnej szczotkowanej. Spotykane są również modele ze stali szlachetnej polerowanej, stali węglowej malowanej proszkowo oraz z aluminium. Zarówno plastikowe, jak i metalowe modele mają dużą rozpiętość mocy znamionowej i różny czas suszenia rąk. 

Suszarka do rąk w metalowej obudowie

 

Suszarki do rąk z przyciskiem

Suszarki do rąk wyposażone w przycisk z wyłącznikiem czasowym zwykle wykonywane są ze stali szlachetnej lub stali węglowej. Ich cechą charakterystyczną jest ruchoma dysza wylotu powietrza. Zwykle moc urządzenia przekracza 2000 W. 

Suszarka do rąk z przyciskiem

 

Energooszczędne suszarki do rąk

Znak rozpoznawczy tego typu suszarek to kompaktowa obudowa i niska moc znamionowa przy jednoczesnej wysokiej skuteczności suszenia rąk. Powietrze wydmuchiwane jest z dużą prędkością przez wąską szczelinę, co umożliwia krótki i efektywny czas suszenia rąk.

Energooszczędna suszarka do rąk

 

Kieszeniowe suszarki do rąk

Określane także jako strumieniowe suszarki do rąk. Są większe niż klasyczne urządzenia do suszenia rąk, mają podłużny kształt. Ich cecha charakterystyczna to suszenie rąk przez ich umieszczenie w otworze przypominającym kieszeń. W tego typu suszarkach wykorzystuje się nowoczesne cyfrowe silniki. Są szybkie, skuteczne i energooszczędne.

Kieszeniowa suszarka do rąk

 

Podsumowanie

Suszarki do rąk w ciągu ostatnich lat przeszły znaczącą ewolucję. O ile starsze modele tego urządzenia zużywały więcej energii, a czas suszenia wynosił nawet kilkadziesiąt sekund, o tyle dziś coraz częściej możemy natrafić na egzemplarze, które potrafią wysuszyć ręce nawet w niecałe dziesięć sekund. Dodatkowo korzystanie z suszarek jest znacznie bardziej ekologiczne i, co równie ważne, dużo tańsze. Nic więc dziwnego, że wiele firm i lokali decyduje się na takie rozwiązanie. Warto rozważyć zakupienie suszarki – nawet jeśli z początku może to odrobinę obciążyć nasz budżet, inwestycja z pewnością szybko się zwróci.

 

 Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.