sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe? Wybierz z nami higieniczne rozwiązanie!

08-04-2019

Suszenie rąk po ich umyciu to czynność tak oczywista i powszechna, że na co dzień nawet nie zauważamy, że to robimy. Jednak – poza samym myciem – to rzecz kluczowa dla utrzymania higieny. Mokre ręce mogą roznosić aż 1000 razy więcej bakterii, niż ręce suche. Ale jak to się ma do sposobu suszenia rąk? Lepiej używać elektrycznych suszarek do rąk czy ręczników papierowych? Jakie są za i przeciw obu rozwiązań?

Suszarka do rąk a ręczniki papierowe – co jest bardziej ekonomiczne?

W sprawie, które rozwiązanie jest bardziej oszczędne, wątpliwości nie ma. Suszarka do rąk pozwala zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy. Według porównania kosztów używania ręczników papierowych i elektrycznej suszarki do rąk, przy założeniu, że korzysta z nich 200 osób, suszarka pozwoliła zaoszczędzić aż 2000 zł. Jeszcze większe oszczędności wyszły w porównaniu przygotowanym przez firmę Dyson. Producent profesjonalnych suszarek do rąk wyliczył, że roczny koszt ręczników wynosi 1460 dolarów, kiedy używania zwykłej suszarki elektrycznej tylko 157 dolarów rocznie. Jeszcze lepiej wypadł ich najnowszy wynalazek – Dyson Airbalde Tap, czyli suszarka z kranem, z wynikiem jedynie 48 dolarów.

Rozwiązanie ekonomiczne tyczy się nie tylko pieniędzy. Innym aspektem jest dokładność suszenia rąk oraz oszczędność czasu. W tych kategoriach bez wątpienia lepiej wypada dmuchawa do rąk, a w szczególności suszarka kieszeniowa. Za jej pomocą ręce będą całkiem suche w czasie od 7 do 15 sekund.

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe?

W tym miejscu wracamy do pytania jakie rozwiązanie jest lepsze: ręczniki papierowe czy automatyczne suszarki łazienkowe. Rozważmy zalety i wady obu rozwiązań.

Suszarka elektryczna – 3 dowody przewagi nad ręcznikami papierowymi!

Po pierwsze, suszarka elektryczna to rozwiązanie tańsze. Skalę oszczędności zakreślono już powyżej. Choć zdarzają się też szacunki, które wskazują, że suszarka elektryczna łazienkowa pozwala zaoszczędzić aż 99% wydatków w porównaniu do korzystania z ręczników papierowych. Skąd takie różnice między automatem a papierem? Wynikają przede wszystkim z tego, że ręczniki papierowe muszą być cały czas uzupełniane. A to wymaga nie tylko środków na ich zakup, ale także opłacenia pracownika, który będzie to robił. Koszt rośnie, kiedy pod uwagę weźmiemy także ceny worków oraz koszy na śmieci, które w przypadku korzystania z ręczników papierowych są niezbędne. Tak jak pojemniki na ręczniki papierowe, które uchronią je przed zamoknięciem. W przypadku suszarek o rąk odpada też problem sprzątania rozrzuconych i częściowo przemoczonych ręczników. Nie narazimy się też na straty, bo choć przyjmuje się, że jedna osoba zużywa ok. 2 ręczniki papierowa przy suszeniu rąk, to praktyka szybko weryfikuje to założenie. W rzeczywistości zdarza się, że jedna osoba potrafi zużyć nawet kilkanaście składanych ręczników papierowych lub znaczną część rolki ręczników papierowych.

To prowadzi nas do drugiej przewagi łazienkowych suszarek elektrycznych nad ręcznikami papierowymi. Elektryczna suszarka łazienkowa to rozwiązanie w zasadzie bezproblemowe i bezobsługowe. To znaczy, że kiedy suszarka już raz jest zamontowana na ścianie, nie wymaga uwagi od właściciela. Natomiast ręczniki trzeba zamawiać, transportować, załadować ręczniki papierowe do podajnika, posprzątać, wyrzucać, utylizować. Każda z tych czynności też kosztuje.

Po trzecie, automatyczna suszarka do rąk to rozwiązanie bardziej ekologiczne. Potwierdzają to naukowcy. Badanie World Dryer na 102 elektrycznych suszarkach łazienkowych do rąk zainstalowanych w szkołach publicznych w Topeka w stanie Kansas w USA wykazało roczne oszczędności w wysokości 34,5 ton odpadów stałych, 690 000 galonów wody i 587 drzew. Kolejne badanie World Dryer dotyczące 153 suszarek do rąk w stolicy stanu Iowa wykazało roczne oszczędności w wysokości 10,5 tony odpadów stałych i 176 drzew.

Suszarka automatyczna łazienkowa to także mniejsza produkcja dwutlenku węgla. Przy produkcji jednego ręcznika papierowego do atmosfery trafia 30 g dwutlenku węgla. Ręczniki zużywamy minimum dwa. Tymczasem suszarka automatyczna, nawet starszego typu produkuje ok. 21-85 g dwutlenku węgla podczas jednego suszenia.

Ręczniki papierowe – dlaczego nadal są popularne?

Mimo, że elektryczne suszarki łazienkowe to rozwiązanie tańsze oraz mniej obciążające środowisko, korzystający z łazienek wciąż preferują ręczniki papierowe jako sposób suszenia rąk. Częściowo odpowiedzialne mogą być za to wyniki badań naukowych prezentowane w mediach. Nie da się zaprzeczyć, że te wciąż wskazują na ręczniki papierowe, jako bardziej higieniczną metodę suszenia rąk. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów z Papieru Bibułkowego (European Tissue Symposium) skupiające producentów papierowych ręczników chętnie cytuje badanie przeprowadzone przez mikrobiologów dr Patricka Kimmitta i Keitha Redway’a z Uniwersytetu Westminster. Przedmiotem badania było przenoszenie wirusów poprzez używanie: suszarki strumieniowej, suszarki z ciepłym powietrzem i ręczników papierowych. Jak donoszą media, z badań wynika, że:

  • Suszarka strumieniowa przenosi więcej cząsteczek wirusów na większe odległości i na różne wysokości, niż pozostałe metody.
  • Znacząco większa była także liczba wirusów przenoszonych drogą powietrzną. Według badaczy suszarka strumieniowa dawała średnio 60 razy więcej cząstek wirusowych niż suszarka wykorzystująca ciepłe powietrze i ponad 1300 razy więcej niż ręczniki papierowe.

Co ważne, główny mikrobiolog firmy Dyson wskazywał na błędy metodologiczne cytowanych badań. Zdają się one także ignorować fakt, że najnowsze suszarki do rąk, w tym przede wszystkim kieszeniowe suszarki do rąk wyposażane są w filtry HEPA, oczyszczające wydmuchiwane powietrze z 99,9% wirusów i bakterii, co może zmienić wyniki badań. Kwestionowana jest też bezstronność naukowców, którzy wcześniej prowadzili badania na zlecenie ETS.

W debacie nad wyższością elektrycznych suszarek łazienkowych nad papierowymi ręcznikami lub ma odwrót naukowcy są zgodni co do jednego: kluczową sprawą jest, aby po umyciu rąk wysuszyć, czy zaś będą to ręczniki jednorazowe, czy suszarka elektryczna, jest to sprawa mniej istotna.