sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Rękawice do sprzątania – które wybrać i czym się od siebie różnią?

13-12-2020

Rękawice do porządków w domu i biurzeRękawice ochronne przydają się na co dzień w wielu branżach, pozwalając uniknąć bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi lub żrącymi substancjami. Zapewnienie zatem sobie lub swoim pracownikom gumowych rękawic do sprzątania jest absolutnie niezbędne, aby skutecznie i zgodnie z zasadami BHP czyścić podłogi, meble oraz inne powierzchnie. Te środki ochrony osobistej nie tylko zabezpieczają przed działaniem detergentów, ale też pozwalają zachować wysoki poziom higieny.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo szeroki wybór rękawic - od jednorazowych rękawiczek foliowych po wytrzymałe rękawice do sprzątania dla alergików.

 

Lateksowe rękawice do sprzątania

Najbardziej powszechny rodzaj rękawic to te wykonane z lateksu. Wyróżniają się tym, że ściśle przylegają do całej powierzchni dłoni i powierzchni palców. Są na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że można je spotkać zarówno w przemyśle gastronomicznym, jak i w placówce medycznej czy laboratorium. Tego rodzaju rękawice pozwalają na zabezpieczenie skóry przed działaniem substancji chemicznych, które nie mają możliwości przeniknięcia przez membranę. Kolejną ich niezwykle istotną zaletą jest bardzo cienka warstwa gumy, która nie zaburza czucia i pozwala na wykonywanie nawet precyzyjnych, manualnych czynności.

Ogromną zaletą produktów z lateksu jest ich niska cena oraz łatwa dostępność. Osobom, które poszukują do swojego domu lub firmy takich rękawic, polecamy niejałowe rękawice lateksowe, występujące zarówno w rozmiarze „M”, jak i „L”. Niestety, lateksowe rękawiczki do sprzątania, choć są rozciągliwe, przy nieostrożnym zakładaniu łatwo pękają. Dlatego warto podczas zakupu starannie dobrać ich rozmiar. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to jedyny związany z nimi problem - wiele osób cierpi z powodu alergii na syntetyczny materiał, z którego są wykonane.

Część producentów decyduje się na pokrycie wnętrza rękawic talkiem lub pudrem, który poprawia przyczepność i zwiększa tarcie ze skórą. W naszym sklepie dostępne są zarówno pudrowane lateksowe rękawiczki do sprzątania, jak i rękawice bezpudrowe. To pierwsze rozwiązanie sprawia, że poszczególne sztuki rękawic nie kleją się do siebie i łatwiej wyciągnąć je z pudełka, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że część osób może być uczulona na kontakt z pudrem oraz jego pochodnymi i lepiej zniesie korzystanie z modeli które są tego udogodnienia pozbawione.

 

Winylowe rękawice do sprzątania

Winyl jest materiałem, który pod względem właściwości użytkowych można umieścić pomiędzy lateksem, a nitrylem. To tworzywo PCV jest bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza na działanie tłuszczy. Z drugiej strony wykorzystanie go zwiększa sztywność rękawic i sprawia, że pomiędzy skórą, a warstwą ochronną zawsze pozostanie choćby minimalna wolna przestrzeń.

Brak elastyczności wprawdzie ułatwia zakładanie i zdejmowanie rękawiczek, ale jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo przedostania się niepożądanych substancji do ich środka i tym samym kontakt detergentów ze skórą. Wykonane z winylu akcesoria do sprzątania są bardzo tanie, dlatego warto kupować i stosować je wtedy, gdy nie chcemy wykonywać jakiejś czynności gołymi rękami, a używane materiały eksploatacyjne i realizowane działania nie sprawiają, że wzmożona ochrona skóry jest niezbędna.

Dla osób, które szukają uniwersalnego, a jednocześnie bezpiecznego dla skóry rozwiązania polecamy szeroki wybór winylowych rękawic gumowych do sprzątania, dostępnych zarówno w rozmiarze „S”, „M” oraz „L”. Oferujemy rękawice winylowe renomowanej firmy Mercator Medical w wersji pudrowej i bezpudrowej.  

 

Nitrylowe rękawice do sprzątania

Nitryl to specjalny rodzaj gumy. Jest ona znacznie bardziej wytrzymała niż lateks, grubsza, ale przez to także mniej rozciągliwa. Unikatowy skład nitrylowych rękawiczek do sprzątania sprawia, że są one bardziej odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, lepiej znoszą także kontakt z substancjami chemicznymi. Mniejsza elastyczność sprawia jednak, że ten rodzaj rękawiczek nie przylega do skóry dłoni tak mocno, jak lateks, a przez to w mniejszym stopniu nadają się do kontaktu z płynną chemią lub preparatami medycznymi.

Z nitrylu produkuje się rękawiczki do sprzątania dla alergików dlatego, że ten materiał nie podrażnia tak, jak lateks. Osobom z delikatnymi dłońmi, które borykają się z problemami skórnymi, szczególnie polecamy bezpudrowe rękawice nitrylowe, które występują w rozmiarach „S”, „M” lub „L”. Brzeg ich mankietu jest równomiernie rolowany, co ułatwia zakładanie ich na dłonie i sprawia, że guma nie wywija się na zewnątrz, zaś wygodne opakowanie liczące sto sztuk sprawia, że starczają na naprawdę długo.

Rękawice marki Marcator posiadają certyfikat zgodności CE oraz spełniają normę EN 374. Oznacza to, że są całkowicie bezpieczne i chronią przed szkodliwymi chemikaliami. Ze wszystkich trzech rodzajów gumowych rękawic, te wykonane z nitrylu są najdroższe, ale jednocześnie najbardziej wytrzymałe.

 

Prosta alternatywa dla rękawic gumowych

Foliowe rękawice jednorazowe Merida to niezbędne wyposażenie każdego sklepu spożywczego, piekarni i cukierni. Wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) charakteryzują się wysoką sztywnością oraz dużą wytrzymałością mechaniczną.

Ten rodzaj rękawic daje klientom poczucie bezpieczeństwa i higieny oraz sprawia, że chętniej sięgają po oferowane im produkty. Jest to jednocześnie ekstremalnie tanie rozwiązanie, które nie obciąży budżetu firmy, ale wpłynie znacząco na poprawę wizerunku w oczach odbiorców.

 

Zachowaj bezpieczeństwo bez względu na warunki

Personel sprzątający, który na co dzień narażony jest na kontakt z silnymi chemikaliami, powinien zostać wyposażony w profesjonalne rękawice gospodarcze typu „Multi Purpose”, takie jak te dostępne w ofercie marki Vileda Professional. Tego rodzaju specjalistyczne produkty należą do kategorii CEIII i są przeznaczone do ochrony rąk podczas kontaktu z silnymi substancjami chemicznymi i czynnikami wysokiego ryzyka.

Rękawice gumowe do sprzątania zostały wykonane z połączenia dwóch surowców, naturalnej gumy oraz bawełny, która zmniejsza ewentualną odpowiedź alergiczną na lateks. Ich uniwersalne zastosowanie sprawia, że sprawdzą się zarówno w kuchni, pomieszczeniach gospodarczych i sanitarnych, a także na liniach produkcyjnych.

Bezpieczeństwo pracowników zapewnia jednak nie tylko zwiększona grubość materiału (0,4 mm) ale i długość rękawic powyżej nadgarstka (ponad 30 cm). Dzięki temu znacząco zmniejszamy szansę na kontakt ze szkodliwymi substancjami.

 

Czy istnieją rozwiązania uniwersalne?

Jeżeli pracownicy firmy sprzątającej wykonują swoje obowiązki w zróżnicowanych warunkach, warto rozważyć zakup rękawic gospodarczych. Tego typu produkty przeznaczone są do szerokiego zakresu prac domowych, przemysłowych i ogrodniczych. Ich dodatkową zaletą jest flokowana wewnętrzna warstwa (wyściełana strzyżą tekstylną), która ogranicza kontakt naszej skóry z gumą. Rękawice gospodarcze są także w pełni biodegradowalne i przyjazne dla środowiska.

W sklepach często można także spotkać gospodarcze rękawice do sprzątania z wypustkami. Takie rozwiązanie sprawia, że wykonywanie prac manualnych jest łatwiejsze dzięki zwiększonej powierzchni dotyku i przyczepności.

Ewentualną alternatywą dla gumowych rękawic gospodarczych mogą być krótkie rękawiczki hybrydowe. Składają się one z trzech składników, tworzywa EVA, metalocenu oraz polietylenu o niskiej gęstości. Dzięki temu nie mają właściwości uczulających i nadają się do kontaktu z żywnością oraz stosowania w przemyśle gastronomicznym.

 

Na jakie rękawice warto się zdecydować?

Poszczególne rodzaje rękawic znajdą zastosowanie w różnych sytuacjach i warunkach. Modele lateksowe, winylowe i nitrylowe są chętnie wybierane przez pracowników służby zdrowia, a także w branży kosmetycznej lub fryzjerskiej. Z kolei do sprzątania lepiej sprawdzą się profesjonalne rękawice gospodarcze lub hybrydowe, a w sklepach spożywczych lepszym wyborem będą jednorazowe rękawice foliowe.

Jeżeli nie jesteście Państwo pewni, na jakie rozwiązanie się zdecydować, serdecznie zapraszamy do kontaktu z pracownikami sklepu ole.pl, którzy pomogą dobrać rozwiązania dopasowane do potrzeb. Razem z Państwem chcemy zadbać bezpieczeństwo Waszych pracowników, klientów i gości.

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.