sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Za potrzebą przez świat - Tybet

17-04-2023

Odkrywaj Toalety Świata z ole.pl

Nasza strona to prawdziwa podróż po różnorodnych i fascynujących toaletach z całego świata. Znajdziesz tutaj zdjęcia, ciekawostki oraz informacje na temat higieny i toalet w różnych krajach. Zapraszamy do odkrywania niezwykłych miejsc, które z pewnością otworzą Ci oczy na niesamowitą różnorodność kulturową naszej planety.

Toaleta Wolny Tybet

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z toalety w dość komfortowy sposób. W każdej domowej toalecie możemy wygodnie usiąść, odprężyć się i wykonać swoje czynności. Jednak nie w każdym miejscu na świecie wygląda to tak samo, a często korzystanie z WC ma niewiele wspólnego z tym, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić.
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią serii „Za potrzebą przez świat”, w której to przedstawiamy, jak wyglądają toalety w innych częściach świata i jak bardzo różnią się od tych, które znamy.

Tybet, czyli ascetyzm w pełnej krasie

Naszą podróż zaczynamy od bardzo egzotycznego miejsca, czyli Tybetu. Ta malownicza kraina, będąca formalnie częścią Chińskiej Republiki Ludowej, wielu z nas kojarzy się pięknymi, górskimi krajobrazami oraz żyjącymi w zgodzie z naturą buddyjskimi mnichami. To właśnie kultura mnichów żyjących bardzo skromnie wywarła duży wpływ na sporej części regionu.
Wiele budynków, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, jest utrzymanych w ascetycznej formie, nie inaczej jest z toaletami w tychże budynkach.

Jak to wygląda i jak się z tego korzysta?

Na poniższych zdjęciach przedstawiamy kilka z ciekawszych przykładów toalet, które zobaczyliśmy podczas zwiedzania Tybetu.

Wolny Tybet - toalety

Toaleta ta jest zlokalizowana nieopodal schroniska dla turystów. Można stwierdzić, że jest to tylko zabytek, część ruin budynku, który znajdował się w tym miejscu wcześniej. Jest to po części prawda, ale miejsce to jest przez cały czas użytkowane. Na tabliczkach możemy zauważyć oznakowanie w dwóch językach – angielskim oraz chińskim, które wskazuje, gdzie jest część męska, a gdzie damska.
Obie części praktycznie od siebie się nie różnią, ponieważ w obu znajdziemy jedynie kamienną ławeczkę z otworem.

WC Tybet

Tutaj mamy toaletę bardzo podobną w użytkowaniu do poprzedniej. Zlokalizowana jest przy jednej z dróg. W tym miejscu nie mamy podziału na mężczyzn i kobiety, więc każdy może korzystać z segmentu, który w danej chwili mu odpowiada. Dodatkowo zostały dobudowane schody, które ułatwiają dostanie się do środka.

Lhasa toaleta

Ta toaleta znacząco różni się od dwóch poprzednich. Jest to publiczne WC znajdujące się w małym mieście. Dostępna jest dla każdego, kto znajdzie się w potrzebie. Nie różni się praktycznie od toalet, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Przed budynkiem, pod parasolem, możemy dostrzec starszą kobietę, której zadaniem jest zbieranie symbolicznych opłat od osób, które chcą skorzystać.

Tybet Toaleta

A tak prezentuje się WC dostępne dla klientów pewnej restauracji. Tutaj również toalety są podzielone na damską oraz męską, a symbole w górnej części pomagają w wybraniu odpowiedniej. Toaleta ta, podobnie do publicznej z poprzedniego zdjęcia, jest dobrze wyposażona, można znaleźć tam wszystko to, co jest nam potrzebne. W Polsce podobne umiejscowienie WC mogłoby się nie spodobać sanepidowi.

Kailash Tybet

Toaleta u podnóża świętej góry Kailash. Wierzchołek góry wznosi się na wysokość 6714 m n.p.m. Każdego roku tysiące ludzi pielgrzymuje wokół góry Kajlash. Hinduiści i buddyści okrążają górę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, w kierunku przeciwnym wędrują wyznawcy dźinizmu i starej religii tybetańskiej bon. Pielgrzymka wokół góry Kajlash liczy 52 km.

Oznaczenia toalet - męska

 

Toaleta damska - oznaczenie

 

Public Toilet Tybet

Tybet: Tradycja spotyka Prostotę

Tybet to kraj o wyjątkowej kulturze i duchowości, które są również widoczne w ich podejściu do toalet. Tybetańczycy mają swoje unikalne praktyki związane z higieną i używaniem toalet. Oto kilka ciekawostek dotyczących toalet w Tybecie:

  1. Toalety na Suchą Stopę Tradycyjne tybetańskie toalety to zazwyczaj proste, drewniane konstrukcje z otworem w podłodze. Są one znane jako "suche toalety", ponieważ nie używają wody do spłukiwania. Zamiast tego, w celu utrzymania czystości, Tybetańczycy stosują torf lub popiół, który pochłania wilgoć i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

  2. Nawożenie Pol Ze względu na trudne warunki klimatyczne, surowe środowisko i ograniczone zasoby wodne, Tybetańczycy od wieków wykorzystywali ludzkie odchody jako naturalny nawóz dla swoich pól uprawnych. Odpady z suchych toalet są zbierane i przechowywane, a następnie używane do nawożenia roślin.

  3. Toalety w Klasztorach W tybetańskich klasztorach zwykle znajdują się wspólne toalety na zewnątrz budynków. Często są one oddzielone na dwie części: jedna dla mnichów, a druga dla pielgrzymów i turystów. Tradycyjne toalety w klasztorach również opierają się na systemie suchym, a mnisi dbają o utrzymanie ich czystości.

  4. Adaptacja do Współczesności W miarę rozwoju Tybetu, zwłaszcza w większych miastach, takich jak Lhasa, coraz więcej toalet w miejscach publicznych i hotelach jest dostosowywanych do współczesnych standardów. Woda bieżąca i system kanalizacyjny są stopniowo wprowadzane, choć tradycyjne suche toalety nadal można spotkać w wielu miejscach.

  5. Wysokość ma Znaczenie Tybet jest znanym z wysokogórskiego klimatu, co wpływa na codzienne życie, w tym także na korzystanie z toalet. Z powodu niższego ciśnienia atmosferycznego i niższej zawartości tlenu na wysokich wysokościach, procesy trawienia i przemiany materii mogą być inaczej odczuwane przez odwiedzających ten region.

Podczas odkrywania Tybetu, warto zwrócić uwagę na różnorodność toalet i praktyk higienicznych, które są ściśle związane z kulturą, tradycją oraz warunkami geograficznymi i klimatycznymi tego niezwykłego miejsca. Toalety w Tybecie są doskonałym przykładem, jak ludzie potrafią przystosować się do swojego otoczenia i wykorzystać dostępne zasoby w sposób efektywny i zrównoważony.

W trakcie podróży po Tybecie, pamiętaj, że szacunek dla miejscowych zwyczajów i kultury jest kluczowy. Korzystając z tradycyjnych toalet, stosuj się do zasad higieny obowiązujących w danym miejscu i bądź otwarty na doświadczenie odmienne od tego, co znamy z naszego codziennego życia.

Warto również pamiętać, że dostęp do toalet w niektórych rejonach Tybetu, zwłaszcza w odległych i wysokogórskich miejscowościach, może być ograniczony. W takich przypadkach przydatne mogą okazać się przenośne toalety turystyczne czy specjalne worki sanitarnego.

Podsumowując, toalety w Tybecie są wyjątkowym aspektem kultury tego kraju, który zdecydowanie warto poznać podczas swojej podróży. Dają one wgląd w codzienne życie Tybetańczyków i ukazują, jak radzą sobie z wyzwaniami, które stawia przed nimi surowe środowisko, w którym żyją.

Toalety w Tybecie

 

Free Tibet

 

Tybetańskie toalety

 

Klasztor tybetański - toaleta

F(11