sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Blog

Podróże toaletowe – Tybet

ole.pl sp. z o.o. sp.k.
ul. Wenecjańska 8/88 61-101 Poznań, Polska
+48 61 855 20 85, +48 61 415 18 83, sklep@ole.pl

 

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z toalety w dość komfortowy sposób.
W każdej domowej toalecie możemy wygodnie usiąść, odprężyć się i wykonać swoje czynności.
Jednak nie w każdym miejscu na świecie wygląda to tak samo, a często korzystanie z WC ma niewiele wspólnego z tym, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić.
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią serii „Podróże toaletowe”, w której to przedstawiamy, jak wyglądają toalety w innych częściach świata i jak bardzo różnią się od tych, które znamy.

Tybet, czyli ascetyzm w pełnej krasie

Naszą podróż zaczynamy od bardzo egzotycznego miejsca, czyli Tybetu. Ta malownicza kraina, będąca formalnie częścią Chińskiej Republiki Ludowej, wielu z nas kojarzy się pięknymi, górskimi krajobrazami oraz żyjącymi w zgodzie z naturą buddyjskimi mnichami. To właśnie kultura mnichów żyjących bardzo skromnie wywarła duży wpływ na sporej części regionu.
Wiele budynków, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, jest utrzymanych w ascetycznej formie, nie inaczej jest z toaletami w tychże budynkach.

Jak to wygląda i jak się z tego korzysta?

Na poniższych zdjęciach przedstawiamy kilka z ciekawszych przykładów toalet, które zobaczyliśmy podczas zwiedzania Tybetu.

 

 

Toaleta ta jest zlokalizowana nieopodal schroniska dla turystów. Można stwierdzić, że jest to tylko zabytek, część ruin budynku, który znajdował się w tym miejscu wcześniej. Jest to po części prawda, ale miejsce to jest przez cały czas użytkowane. Na tabliczkach możemy zauważyć oznakowanie w dwóch językach – angielskim oraz chińskim, które wskazuje, gdzie jest część męska, a gdzie damska.
Obie części praktycznie od siebie się nie różnią, ponieważ w obu znajdziemy jedynie kamienną ławeczkę z otworem.

 

 

Tutaj mamy toaletę bardzo podobną w użytkowaniu do poprzedniej. Zlokalizowana jest przy jednej z wiejskich dróg. W tym miejscu nie mamy podziału na mężczyzn i kobiety, więc każdy może korzystać z segmentu, który w danej chwili mu odpowiada. Dodatkowo zostały dobudowane schody, które ułatwiają dostanie się do środka.

 

 

Ta toaleta znacząco różni się od dwóch poprzednich. Jest to publiczne WC znajdujące się w małym mieście. Dostępna jest dla każdego, kto znajdzie się w potrzebie. Nie różni się praktycznie od toalet, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Przed budynkiem, pod parasolem, możemy dostrzec starszą kobietę, której zadaniem jest zbieranie symbolicznych opłat od osób, które chcą skorzystać.

 

 

A tak prezentuje się WC dostępne dla klientów pewnej restauracji. Zlokalizowane zostało w dość nietypowym miejscu, a mianowicie obok składu drewna. Tutaj również toalety są podzielone na damską oraz męską, a symbole w górnej części pomagają w wybraniu odpowiedniej. Toaleta ta, podobnie do publicznej z poprzedniego zdjęcia, jest dobrze wyposażona, można znaleźć tam wszystko to, co jest nam potrzebne. W Polsce podobne umiejscowienie WC mogłoby się nie spodobać sanepidowi.

Dziękujemy bardzo za czas poświęcony na zapoznanie się z artykułem. Wszystkie zdjęcia są autorskie.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym wpisem dotyczącym toalet na świecie, który pojawi się niebawem.