sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Mydło w płynie vs. mydło w pianie

25-03-2019

Mydło w płynie czy w pianie?

 

Kwestia, czy chcemy używać mydła w pianie czy w płynie musi być rozstrzygnięta jeszcze przed zakupem dozowników. Gdy już posiadamy dozowniki możemy korzystać tylko z takie mydła, jakie jest w stanie dozować dozownik. Dlatego warto dobrze przemyśleć temat, tym bardziej że obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. My musimy po prostu wybrać rodzaj mydła, który ma dla nas więcej zalet niż wad. 

Mydło w płynie

Mydła w płynie są zdecydowanie bardziej popularne od mydeł w pianie, choć te ostatnie w ostatnim czasie zyskują coraz większe grono zwolenników. Oferta mydeł w płynie jest zdecydowanie większa niż mydeł w pianie. Jest to spowodowane tym, że mydło w płynie jest zdecydowanie dłużej na rynku. Z tych względów, mydło w płynie jest również tańsze niż mydło w pianie, choć mniej wydajne. Mocno zauważalną wadą mydła w płynie jest to, że aby dobrze namydlić ręce i je opłukać potrzeba więcej wody niż w przypadku pianki. Kolejnym minusem jest praktyka kilkakrotnego naciskania dozowników manualnych, aby uzyskać więcej mydła na dłoniach. Mydło w płynie ma również w zwyczaju skapywać z dozownika, a gdy zasycha jest dość trudne do usunięcia. 


Zalety mydła w płynie:

- duża dostępność

- szeroka oferta

- niskie ceny

- szerszy wybór dozowników

Wady mydła w płynie:

- większe zużycie mydła w przypadku dozowników manualnych

- większe zużycie wody

- większe ryzyko zabrudzeń umywalki

 

Mydło w pianie

Mydło w pianie, które istnieje już od kilku lat na rynku nie jest jeszcze mocno rozpowszechnione. Nie mniej jednak coraz częściej możemy się z nim spotkać, w szczególności w miejscach, gdzie dba się o wywieranie dobrego wrażenia nawet w toaletach. Mycie rąk mydłem w piance jest po prostu łatwiejsze i szybsze, stąd lepsze wrażenia niż w przypadku mycia rąk mydłem w płynie, które nie zawsze dobrze się pieni, a to przecież piana stanowi środek myjący. Można wręcz powiedzieć, że mydło w pianie to mydło, które wyewoluowało ponieważ nie zmusza nas do samodzielnego tworzenia piany, ponieważ ta jest tworzona już w dozowniku. Piana tworzy się, gdy mydło przechodzi przez system napowietrzający (spieniający) więc mydło nie jest w żaden sposób rozwadniane, tylko zwiększa swoją objętość pod wpływem powietrza. Mydło w piance poprzez system spieniania jest wydajniejsze od mydła w płynie, a ponadto do spienienia i opłukania rąk zużywa się mniej wody. 


Zalety mydła w pianie:

- znacznie większa wydajność 

- oszczędność wody

- łatwe do usunięcia zabrudzenia

- dobry stosunek ceny do wydajności

Wady mydła w pianie:

- wyższy koszt zakupu

- mniejszy wybór dozowników

- droższe dozowniki

- mniejszy wybór mydeł

 

Które mydło wybrać?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Nie mniej jednak w świetle ostatnich badań wychodzi na to, że mydło w pianie w ogólnym rozrachunku jest lepszym rozwiązaniem. Mimo początkowej wyższej ceny, wkład z mydłem w pianie starczy na dłuższy czas niż z mydłem w płynie, a ponadto używanie mydła w pianie niesie ze sobą oszczędność wody. Te czynniki plus to, że korzystanie z mydła w pianie jest przyjemniejsze sprawiają, że skłaniamy się raczej ku jego przewadze w tym starciu. 

 

Ryszard Kurek


Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.