sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Czym jest mata dekontaminacyjna i kiedy należy w nią zainwestować?

01-04-2021

Sukces wielu przedsiębiorstw zależy od tego, czy w toku procesu produkcyjnego będą przestrzegane niezbędne normy higieny i określone protokoły działania. Założenia te mają kolosalne znaczenie w przemyśle farmaceutycznym, medycznym, biotechnologicznym i spożywczym.

Ograniczenie ryzyka narażenia na zagrożenia biologiczne jest ważne także wszędzie tam, gdzie powstaje precyzyjna elektronika, jak mikroprocesory i podzespoły komputerowe.

Oczywiście zakłady przemysłowe o podwyższonym stopniu wymagań sanitarnych stosują swoje rozwiązania od dawna. W wielu firmach można spotkać specjalne pomieszczenia zwane „clean room”, które stanowią etap przejściowy pomiędzy światem zewnętrznym, a strefą podwyższonej ochrony.

Jeżeli szukacie Państwo skutecznego sposobu na uzupełnienie systemu zabezpieczeń, dobrym sposobem jest wykorzystanie w firmie maty dekontaminacyjnej, która skutecznie ogranicza przedostawanie się do wnętrza zakładu szkodliwych drobnoustrojów.

Poniżej tłumaczymy, na jakiej zasadzie działa to rozwiązanie oraz dlaczego tak ważne jest stosowanie go w kluczowych miejscach budynku.

Na czym polega działanie maty dekontaminacyjnej?

Przyjmuje się, że mata dekontaminacyjna to wielowarstwowe, samoprzylepne arkusze o bardzo wysokiej odporności na zużycie i na uszkodzenia mechaniczne. Każda warstwa mat jest nasączona środkiem odkażającym i dezynfekującym, co znacząco ogranicza przedostawanie się do wnętrza chronionego pomieszczenia szkodliwych substancji i drobnoustrojów.

Rozwiązania dostępne w sklepie OLE.pl doskonale nadają się do usuwania zarówno brudu i pyłu z obuwia osób wchodzących do chronionego pomieszczenia, jak również tego z kółek wprowadzanych wózków i łóżek. Dzięki pasywnej kontroli zanieczyszczeń, do wnętrza nie dostają się bakterie, zarodniki pleśni, a rozwój drobnoustrojów zostaje mocno zahamowany.

Mata dekontaminacyja COBA First Step składa się z aż trzydziestu ponumerowanych arkuszy, Kiedy jedna warstwa jest już mocno zabrudzona, wystarczy ją zerwać, aby odsłonić następną. Dzięki numeracji jesteśmy w stanie oszacować żywotność maty i w razie potrzeby zamówić nową dostawę produktu. Przyjmuje się, że cykl eksploatacyjny jednej maty wejściowej trwa od trzech do pięciu lat w zależności od intensywności eksploatacji.

Uniwersalne wymiary maty: 45 cm x 117 cm x 1,5 cm sprawiają, że sprawdzi się ona zarówno w korytarzu, jak i w wąskich drzwiach lub przedpokoju. Niewielka grubość zmniejsza ryzyko potknięcia o wystającą płaszczyznę oraz ułatwia poruszanie się po niej za pomocą wózka transportowego.

Jakie korzyści daje stosowanie maty dekontaminacyjnej?

Podstawowym zadaniem maty jest przechwytywanie szkodliwych drobnoustrojów, aby nie dostały się one do wnętrza pomieszczenia. Mata dekontaminacyja COBA First Step zatrzymuje do 99% zanieczyszczeń zarówno pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego (w tym rdzy osadzającej się na metalowych elementach wózków).

Stosowanie i regularna wymiana mat to także duża oszczędność na usługach sprzątających. Poprzez ograniczenie drobin i cząsteczek kurzu na podłodze i w powietrzu, można ograniczyć prace serwisu sprzątającego, które często są drogie, czasochłonne i wymagają stosowania środków, nie zawsze nadających się do aplikowania w pomieszczeniach typu clean room.

Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Zdecydowanie się na wysokiej jakości matę dekontaminacyjną to także szybko zauważalna oszczędność pieniędzy.

Na tę oszczędność składają się nie tylko niższe koszty zatrudnienia pracowników serwisu sprzątającego. To także poprawa wydajności pracy specjalistów, którzy część procesu odkażającego przechodzą automatycznie i mogą swobodnie wykonywać swoje obowiązki.

Strefy zabezpieczonej matami nie da się także obejść. Korzystając z tego rozwiązania nie generujemy więc ryzyka, że nie wszyscy pracownicy będą się stosowali do zaleceń i procedur obowiązujących w firmie.

Maty firmy COBA, pomimo bardzo wydajnego działania, są także bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Nie wytwarzają żadnego zapachu, a przy tym podnoszą jakość życia w miejscu pracy dzięki ograniczeniu występowania alergenów uczuleniowych w powietrzu.

Opatentowane rozwiązania gwarantują, że kontakt maty z podłożem, ale także podeszwami obuwia lub kółkami wózków wykonanymi z PCV, ftalanów silikonu lub lateksu nie powoduje uwalniania szkodliwych gazów.

Gdzie warto stosować przedstawione rozwiązanie?

Mata dekontaminacyjna jest bardzo skutecznym sposobem, który chroni Państwa przedsiębiorstwo. Warto rozważyć, które miejsca w Państwa zakładzie lub placówce wymagają zastosowania podwyższonego reżimu sanitarnego.

Do najpopularniejszych należą strefy chronione, które otaczają szczególnie wrażliwe produkty, linie produkcyjne lub linie komórkowe.

To dobre uzupełnienie wnętrza śluz powietrznych lub przebieralni, ale także magazynów i ciągów komunikacyjnych, którymi podróżują wytwarzane produkty.

Maty dekontaminacyjne są powszechnie stosowanym rozwiązaniem w szpitalach, zwłaszcza na blokach operacyjnych, ale również przed biobankami tkanek i komórek.

Ekstremalnie wysoki poziom higieny jest wymagany podczas prac nad nowoczesnymi technologiami, jak smartfony w technologii 5G, mikroprocesory do urządzeń i komputerów. Dostanie się do takich miejsc cząstek rdzy może mieć katastrofalne skutki dla całej linii produkcyjnej.

Wreszcie, maty odkażające często spotyka się w zakładach przetwórstwa spożywczego. Dotyczy to zwłaszcza tych gałęzi przemysłu, które pracują na precyzyjnie wyselekcjonowanych żywych kulturach bakterii albo świeżych składnikach (firmy produkujące nabiał, wędliny dojrzewające lub produkty kiszone).

Musimy pamiętać o tym, że szczepy bakterii są za każdym razem bardzo dokładnie wybierane, a skład populacji jest ściśle kontrolowany. Przypadkowe wprowadzenie do niej nieprzebadanych drobnoustrojów o innych właściwościach sprawia, że proces wytwórczy staje się bezwartościowy.

Jak stosowanie maty dekontaminacyjnej przekłada się na zysk firmy?

Pozornie może się wydawać, że stosowanie maty dekontaminacyjnej COBA First Step jedynie w niewielkim stopniu przekłada się na wynik finansowy przedsiębiorstwa. W rzeczywistości jest jednak całkowicie inaczej.

Wyobraźmy sobie, że do linii produkcyjnej firmy zajmującej się wytwarzaniem jogurtów lub serków homogenizowanych dostają się niepożądane szczepy bakterii. Efekt pojawi się natychmiast i będzie dwojaki.

Po pierwsze może dojść do zmiany smaku lub konsystencji całej partii produktów, którą będzie trzeba wyrzucić.

Po drugie, skutkiem oddalonym w czasie, lecz znacznie bardziej dotkliwym będzie zagrożenie dla zdrowia Konsumentów, co w szerszej perspektywie uderza w renomę marki i osłabia zaufanie Odbiorców, w konsekwencji jej pozycję na rynku.

Podobnie kwestia stosowania mat dekontaminacyjnych wygląda w branży medycznej lub biotechnologicznej, ale stawka jest znacznie wyższa. W grę wchodzi bowiem nie tylko jakość i wiarygodność wykonywanych badań, ale przede wszystkim zdrowie i życie Pacjentów.

Przykłady można by wymieniać długo, ale sednem sprawy jest to, że maty dekontaminacyjne pozwalają radykalnie ograniczyć odsetek wyrzuconych lub niepełnowartościowych produktów.

Korzystna relacja nakładów do efektów sprawia jednocześnie, że oszczędność będzie niewspółmiernie wysoka do kosztów wybranego rozwiązania.

Gwarancja bezpieczeństwa w czasie pandemii?

Nie można zapominać o tym, że w dobie epidemii wirusa SARS-CoV-2 jednym z najbardziej skutecznym środków zaradczych jest odkażanie odzieży i obuwia. To istotne zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie nie jest możliwe zachowanie fizycznego dystansu pomiędzy Pracownikami lub np. między lekarzem a Pacjentem.

Wszystkie maty dekontaminacyje COBA First Step zostały dodatkowo nasączone środkiem o działaniu dezynfekującym, który odkaża stykające się z nim powierzchnie.

W dzisiejszych czasach wszyscy musimy wziąć na barki ciężar odpowiedzialności społecznej. Jest to szczególnie istotne w obliczu zagrożenia koronawirusem. Naszym celem jest pomóc Państwu w niesieniu tej odpowiedzialności.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty sklepu OLE.pl gdzie znajdziecie Państwo profesjonalne maty dekontaminacyje COBA First Step. Nasi pracownicy chętnie doradzą, w czy w docelowej firmie będzie to trafne rozwiązanie oraz wskażą, jak najlepiej z niego skorzystać.