sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Co warto wiedzieć, wybierając lampy owadobójcze?

13-05-2021

Każdy z nas zna ten uporczywy, irytujący dźwięk, jaki wydaje z siebie latający komar. Niestety, w polskim klimacie uciążliwe owady, które regularnie wpadają do mieszkań, domków letniskowych lub pokoi hotelowych, to zmora, potrafiąca zepsuć nawet najlepsze wakacje. Można jednak ten problem zwalczyć, wyposażając się w lampę owadobójcza na muchy i komary.

W sklepie OLE.pl oferujemy szeroki wybór rozwiązań, które sprawdzą się letnią porą – od lamp lepowych, przez lampy rażące, aż po dekoracyjne lampy owadobójcze.

Po co kupować lampę na owady?

Pierwszą odpowiedzią, która przychodzi na myśl większości osób, to oczywiście komfort i wygodne spędzanie ciepłych, letnich wieczorów na tarasie. To jednak nie wszystko. Możliwość pozbycia się uciążliwych owadów docenią przede wszystkim alergicy, ryzykujący swoje zdrowie poprzez kontakt z insektami.

Ugryzienie osy, pszczoły, a zwłaszcza szerszenia potrafi być fatalne w skutkach, z uwagi na potencjalny wstrząs anafilaktyczny, będący bezpośrednim skutkiem ukąszenia. Co więcej, tego typu odpowiedź organizmu może pojawić się wraz z wiekiem, więc nie musimy nawet być świadomi swojej alergii, która ujawni się w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak działa lampa owadobójcza?

Każda lampa owadobójcza posiada wabik, przyciągający owady. Najczęściej jest to specjalna żarówka, emitująca promieniowanie UVA. Mogą to być także feromony, sprawiające po podgrzaniu, że insekty chętnie przylatują do źródła zapachu. Najnowocześniejsze urządzenia wykorzystują w tym celu świetlówki LED.

Zwabiony owad dostaje się do głównego mechanizmu pojemnika, gdzie zostaje złapany lub zabity. Sposób działania takiego urządzenia może być różny, w zależności od wybranego modelu.

W praktyce, używa się kilku rodzajów lamp na muchy i komary. Część urządzeń może być stosowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz lokalu. Zwłaszcza te, przeznaczone do użytku zewnętrznego muszą być wodoodporne. Inne lampy znajdą zastosowanie w restauracji lub cukierni, a inne w domku na wakacjach. Czym różnią się, i na jakiej zasadzie działają poszczególne metody?

Lampy lepowe

To najprostszy (i zarazem najstarszy) ze stosowanych sposobów. Lampa UV przyciąga owady, które przyklejają się do lepu nasączonego klejem lub specjalną substancją owadobójczą. Decydując się na sprawdzone rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że lepy należy co jakiś czas wymieniać, ponieważ ulegają zapchaniu. Z biegiem czasu także wysychają, co sprawia, że nadlatujący owad, zamiast przywrzeć do lepu, odbija się od niego.

Przykładem lampy lepowej jest Flytrap Professional marki Insect-O-Cutor. Produkt działa skutecznie na powierzchni aż 80 m2 dzięki dwóm świetlówkom o mocy 15 W każda. Doskonale sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, gdzie przygotowujemy lub serwujemy posiłki, jak kuchnia, jadalnia lub stołówka. Estetyczne wykończenie ze stali sprawia, że urządzenie jest subtelne i nie rzuca się w oczy.

Lampy rażące

Tego rodzaju lampy działają w oparciu o siatkę, przez którą płynie prąd o odpowiednio wysokim napięciu. Owady zwabione przez lampę UV wpadając w nią ulegają spaleniu. Urządzenia najczęściej wybierane są do pomieszczeń gospodarskich lub hodowlanych. Sprawdzą się także wszędzie, gdzie nie mamy do czynienia z żywnością. Typowym napięciem stosowanym rażących w lampach UV na komary jest od 2 do 4 Wat.

Popularnym wyborem w tym segmencie jest lampa owadobójcza Bros. My jednak polecamy lampę rażącą do użytku przemysłowego. Mowa o modelu PlusZap. Została ona wyposażona w dwie świetlówki, z których każda działa z mocą aż 15 Wat. Duża powierzchnia rusztu owadobójczego, także kilka systemów montażu i solidna, stalowa konstrukcja to główne zalety tego produktu.

Lampy dekoracyjne

Niekiedy zależy nam, by lampa UV na owady była jak najmniej widoczna dla klientów lokalu. Ma to znaczenie zwłaszcza w hotelach, kawiarniach i wszędzie tam, gdzie goście chcą przyjemnie spędzić czas.

Jeżeli szukamy subtelnego, eleganckiego rozwiązania, najlepszym pomysłem będzie zakup świetlówki UV w subtelnej obudowie, którą możemy dopasować do wykończenia wnętrza. Stosuje się tutaj oba rodzaje metod – zarówno rażące, jak i lepowe. Przykładem ozdobnej lampy jest Insect O Cutor. Dzięki nowoczesnemu designowi sprawdzi się w każdej recepcji, hotelu, a także obiektach handlowych.

Lampy wiatrakowe

Stosunkowo nowym rozwiązaniem są wiatrakowe lampy na komary i muchy. Te urządzenia także wykorzystują widmo UV, ale w przeciwieństwie do pozostałych metod, nie uśmiercają one owadów, ale wtłaczają je do niewielkiego pojemnika, w którym możemy przetransportować owady na zewnątrz i je wypuścić.

Dobrym miejscem do montażu lampy wiatrakowej będzie cukiernia lub piekarnia. W lokalach, gdzie obrabia się żywność, stosowanie lamp rażących lub lepowych nie jest zalecane z uwagi na zwiększone ryzyko kontaktu zabitych insektów z produktami żywnościowymi.

Zalety lamp owadobójczych

Zewnętrzne i wewnętrzne lampy owadobójcze cieszą się zainteresowaniem użytkowników z wielu powodów – i wcale nie zawsze chodzi wyłącznie o zapewnienie komfortu korzystania z pomieszczenia.

Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo ciche, bez względu na to, czy zdecydujemy się na lampę owadobójcza rażącą, lepową czy wiatrakową. W przypadku lamp rażących niekiedy słychać trzaski, świadczące o tym, że owad dotknął siatki podłączonej do prądu. Z kolei lampy wiatrakowe generują lekki szum, uzależniony od intensywności pracy urządzenia. Lampy lepowe zaś nie wydają żadnych dźwięków. Generalnie jednak rzecz ujmując, kultura pracy urządzeń do kontroli owadów i insektów jest bardzo wysoka.

Jest to także rozwiązanie całkowicie bezpieczne dla zdrowia, ponieważ lampy UV nie wydzielają dymu, przykrego zapachu ani szkodliwych chemikaliów – potencjalnie szkodliwych dla alergików lub małych dzieci.

Wreszcie są to rozwiązania, które starczają na długo. Świetlówki w lampach lepowych powinno się wymieniać średnio co 12 miesięcy. Z biegiem czasu tracą one swoją moc, a przez to słabiej przyciągają owady. Same lepy dobrze jest zmienić przynajmniej raz w miesiącu, ponieważ wysychają i przestają być efektywne. Należy jednak pamiętać, że wysoka temperatura lub zapylenie wnętrza pomieszczenia przyspiesza proces wysychania.

Stosowanie w sezonie lamp odstraszających lub likwidujących uciążliwe insekty zwiększa higienę w pomieszczeniu. Owady często przenoszą na odnóżach rożnego rodzaju pasożyty i bakterie. Im mniej dostanie się ich do pomieszczenia, tym niższe będzie ryzyko zarażenia się patogenem.

W lampach rażących należy także – oprócz wymiany świetlówki – regularnie oczyszczać tacki z truchłami owadów.

Dobrym pomysłem jest coroczne przeprowadzenie kompleksowej konserwacji wszystkich lamp owadobójczych, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze owady. W Polsce ten czas przypada na przełom lutego i marca.

Bezwzględnie pamiętajmy o tym, aby przed rozpoczęciem konserwacji odłączyć zasilanie lamp. Inaczej ryzykujemy porażenie prądem.

Naturalne metody wspomagające działanie lampy owadobójczej UV

Jeżeli dysponujemy choćby niewielką przestrzenią przed lokalem lub w jego wnętrzu, istnieje prosty sposób, który pozwoli na wzmocnienie efektu działania wewnętrznej lub zewnętrznej lampy na komary. Wystarczy posadzić kilka, specjalnie dobranych gatunków roślin, aby odstraszyć nieproszonych gości.

Pelargonia i mięta długolistna działają odstraszająco na moskity. Z kolei żeniszek promieniuje zapachem odpędzającym komary. Wyciąg z nagietka jest bardzo często stosowany w popularnych repelentach. Naukowe badania wykazały także bardzo silne działanie kocimiętki, którą przyrównuje się pod względem siły do zwielokrotnionego N, N-Dietylo-m-toluamidu, znanego inaczej jako DEET.

Jak wybrać lampę owadobójczą?

Tam, gdzie mamy do czynienia z żywnością – niezależnie, czy jest ona przechowywana czy też przygotowywana – należy pamiętać o niezbędnych normach. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na certyfikat HACCP oraz dyrektywę unijną RoHs, które wskazują na przydatność rozwiązania m. in. w obiektach handlowych.

Wiele supermarketów oferuje lampy owadobójcze. Obi, Castorama i inne znane marki często sprzedają jednak rozwiązania uniwersalne, a co za tym idzie, niezbyt skuteczne.

Aby dobrać odpowiedni produkt, który spełni nasze potrzeby, należy rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim jest to zasięg działania lampy, rodzaj źródła światła, klasa wodoodporności i rodzaj dostępnego zasilania.

Zwłaszcza te dwie ostatnie cechy mają znaczenie, jeżeli szukamy modelu, który sprawdzi się w ogrodzie lub na tarasie.

Pożegnaj się raz na zawsze z insektami

W naszym sklepie oferujemy zróżnicowane rozwiązania, które sprawdzą się zarówno w niewielkiej restauracji, domu jednorodzinnym, jak i dużym obiekcie przemysłowym o podwyższonych standardach bezpieczeństwa. Sprzedajemy nie tylko lampy, ale także materiały eksploatacyjne, jak wkłady lepowe i świetlówki UV. Chętnie doradzimy Państwu produkty, które będą dopasowane ściśle do Państwa potrzeb.

Oferujemy głównie wyroby renomowanej marki Insect-O-Cutor – wiodącego na świecie producenta lamp owadobójczych.

Uciążliwe bzyczenie w nocy? Skargi klientów lokalu? Z OLE.pl to się nie powtórzy.