sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Kiedy wymieniać świetlówki UV i wkłady lepowe w lampach owadobójczych?

12-04-2017

Wszystkie lampy owadobójcze wymagają, aby ją serwisować. W przypadku lamp owadobójczych rażących polega to głównie na oczyszczaniu tacki z owadów oraz na wymianie świetlówek UV. Z kolei lampy owadobójcze lepowe, by spełniały swoją funkcję, muszą mieć regularnie wymieniane zarówno świetlówki UV, jak i lepy na owady. Poniżej przedstawiamy wytyczne, jak często należy dokonywać konserwacji lamp na owady
Poziom emitowania światła UV przez świetlówkę zmniejsza się w trakcie jej użytkowania. Świetlówki UV powinno się wymieniać co 12 miesięcy. Dlaczego? Po upłynięciu ok. 8000 godzin świetlówka wciąż świeci na niebiesko lub zielono, jednak poziom promieni UV spada na tyle, że emitowane światło przestaje być atrakcyjne dla owadów i w efekcie przestają one przylatywać do lampy. Kiedy należy włożyć nową świetlówkę? Najlepszym momentem na wymianę świetlówki UV jest początek sezonu, kiedy zaczynają pojawiać się owady. W Polsce wypada to wiosną, w okolicach marca i kwietnia.

Świetlówki UV do lamp na owadyJak często należy wymieniać wkłady lepowe w lampach na owady?

Wkłady lepowe zaleca się wymieniać nie rzadziej niż co 4 tygodnie. Po tym czasie wkład wysycha, co uniemożliwia dalsze przyklejanie się insektów. Suchy lep przestaje także wabić owady. W pomieszczeniach zapylonych oraz narażonych na wysoką temperaturę wkład lepowy może wysychać szybciej, co może skrócić czas jego użyteczności.
Wkład klejowy do lampy owadobójczej

Należy pamiętać, aby przed każdą czynnością serwisową odłączyć zasilanie elektrycznej lampy owadobójczej

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.