sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Jak wybrać oszczędne baterie łazienkowe do toalety publicznej? Porady

04-07-2016

 

Toalety publiczne ze względu na intensywną eksploatację wymagają wyjątkowo trwałego i ekonomicznego sprzętu. Nowoczesne baterie łazienkowe spełniają oczekiwania zarówno administratorów toalet, jak również samych użytkowników. Jakie zalety posiadają baterie do toalet publicznych i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Eksploatacja baterii umywalkowych w miejscach publicznych jest znacznie większa niż w warunkach domowych. Aby zapobiec szybkiemu zużyciu wyposażenia oraz częstym usterkom, należy więc wybrać baterie przeznaczone do miejsc publicznych. Innym czynnikiem wpływającym na trwałość baterii jest ich odporność na mechaniczne uszkodzenia. Wandalizm zdarza się w toaletach publicznych, baterie powinny więc być wytrzymałe na próby wyrwania, a także posiadać jak najmniej drobnych elementów, które można wykręcić czy wyłamać.

Baterie łazienkowe, które oszczędzają

Koszty zużycia wody z roku na rok rosną. Cena za 1m3 wody będzie coraz wyższa, ponieważ zasoby wody pitnej na świecie maleją. Koszty mają z założenia zniechęcić do nadmiernego użycia wody. Jednak w toaletach publicznych użytkownik zwykle nie ponosi kosztu zużycia wody, a w konsekwencji nie jest zmotywowany do jej oszczędzania. Niesie to za sobą zarówno wyższe koszty dla właściciela toalety, jak również skutki dla środowiska naturalnego. Miejsca szczególnie narażone na nadmierne zużycie wody to na przykład szkoły. Tymczasem w wielu polskich szkołach wciąż użytkowane są przestarzałe baterie z kurkami. Nie tylko nie jest to ekonomiczne, ale również niewygodne rozwiązanie. Nowoczesna bateria łazienkowa powinna przyczyniać się do mniejszego zużycia wody, z uwzględnieniem wygody użytkowania. Jakie możliwości warto wykorzystać?

Baterie przyciskowe

Baterie przyciskowe zwykle posiadają termostat, dzięki czemu natychmiast uzyskiwana jest woda o odpowiedniej temperaturze. Nie dochodzi więc do zbędnego zużycia wody z kranu, w oczekiwaniu na napłynięcie ciepłej. W bateriach tego typu kontrolowana jest objętość zużywanej wody na jedno mycie rąk. Dopływ wody odcinany jest automatycznie po upłynięciu określonego czasu, co zapobiega pozostawieniu odkręconego kranu. Z tego względu ten typ urządzeń określa się często jako baterie czasowe do łazienki. Baterie przyciskowe to nie tylko baterie umywalkowe, ale także mieszacze prysznicowe i zawory czasowe do WC. Jest to tańsza opcja niż baterie na podczerwień. Obie baterie jednak sprawdzają się w roli urządzeń zmniejszających zużycie wody.

Baterie łazienkowe czasowe

Perlatory

Perlatory montowane na kranach, napowietrzają wodę i zwiększają wizualnie jej objętość. Dzięki temu możliwa jest oszczędność wody z kranu przy umywalce, ze średniego zużycia 12l/min do nawet 5l/min. Z reguły nowoczesne baterie łazienkowe są wyposażone w perlatory.

Bezdotykowa obsługa w toalecie publicznej

Najwięcej bakterii znajduje się właśnie na kranie. Z tego względu projektowanie higienicznej toalety publicznej powinno sprowadzać się do minimalizowania kontaktu z tymi urządzeniami. Kran, podajnik ręczników papierowych oraz klamka od drzwi są ostatnimi punktami styczności z bakteriami po umyciu rąk.

Baterie elektroniczne

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie automatycznych baterii, uruchamianych za pomocą czujnika podczerwieni. Niektóre modele baterii tego typu posiadają funkcję automatycznego płukania i dezynfekcji. Baterie bezdotykowe do łazienki są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Woda wypływa z urządzenia w momencie umieszczenia rąk w polu działania czujnika podczerwieni, co pozwala na użycie tylko takiej ilości wody, jaka jest niezbędna. Brak konieczności dotykania armatury ogranicza również ryzyko kontaktu z bakteriami i sprawia, że są komfortowym rozwiązaniem do łazienki dla niepełnosprawnych. Dzięki temu stawia to armaturę elektroniczną o krok przez bateriami przyciskowymi.

Oczywiście baterie z czujnikiem podczerwieni to nie tylko baterie umywalkowe, ale także bezdotykowa armatura prysznicowa, baterie pisuarowe i bezdotykowe systemy spłukujące. Ich koszt zakupu jest wyższy niż w przypadku baterii czasowych, jednak pozwalają one na ogromne oszczędności wody w miejscach użyteczności publicznej, a także poprawiają wspomnianą już higienę.

Aspekt higieniczny jest istotny nie tylko w hotelach, restauracjach czy centrach handlowych. Warto pamiętać także o placówkach służby zdrowia, w których obowiązują wysokie standardy czystości. W łazienkach przy salach operacyjnych baterie na fotokomórkę to rozwiązanie, które przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego.

Design na miarę

Idealna bateria do łazienki publicznej musi więc spełniać wymagania w zakresie:

  • oszczędności
  • ekologii
  • bezpieczeństwa
  • higieny
  • wygody użytkowania.

Są to względy czysto praktyczne, co nie oznacza, że wybór baterii nie może być podyktowany względami estetycznymi. Wiele miejsc publicznych takich jak hotele, SPA czy restauracje dbają o spójny wizerunek wnętrz. Nawet tak drobny element jak bateria umywalkowa, odgrywa duże znaczenie. Pośród nowoczesnych baterii bezdotykowych znajdują się również modele z wyższej półki, wyróżniające się wzornictwem. Firmy, którym zależy na ekonomicznym, higienicznym i jednocześnie eleganckim wyposażeniu łazienki, nie muszą więc iść na kompromis.

 

Ryszard Kurek

Źródła:

Sustainability in the Hospitality Industry, Philip Sloan, Willy Legrand, Joseph S. Chen, Routledge, 2013

Water Efficiency in Buildings: Theory and Practice, Kemi Adeyeye, John Wiley & Sons, 2014

http://www.toilet.org.sg/articles/GuideBetterPublicToilet.pdf

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/69346/pb13562-future-water-080204.pdf

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.