sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Rodzaje dozowników do mydła i płynów dezynfekcyjnych

23-11-2016

Właściciele publicznych toalet chętnie zamieniają tradycyjne dozowniki na mydło na dozowniki montowane na ścianie lub w blacie. Są nie tylko wygodniejsze, ale również w dużej mierze pozwalają ograniczyć koszty i ewentualne szkody. Różnorodność oferowanych rozwiązań pozwala dobrać najlepszy produkt w zależności od sposobu aplikacji mydła, rodzaju mydła, metody uzupełniania dozowników, a także takich aspektów jak wygląd dozownika i materiał, z jakiego został wykonany. Jakie rozwiązania dostępne są na rynku?

Spis treści:

Bezpieczeństwo – ochrona przed zniszczeniem i kradzieżą
Sposób dozowania mydła
Rodzaj mydła
Sposób uzupełniania dozownika
Obudowa dozownika – jaki materiał wybrać?
Rodzaje dozowników do mydła i płynów dezynfekujących 

 

Bezpieczeństwo – ochrona przed zniszczeniem i kradzieżą

Niezależnie od typu dozownika, wszystkie produkty montowane na ścianie lub w blacie są odporne na kradzież. O ile w niewielkich biurach czy w prywatnych gabinetach lekarskich nie ma to znaczenia, to w toaletach publicznych odwiedzanych dziennie przez setki różnych osób, kradzieże się zdarzają. Znacznie trudniej jest zapobiec wyniesieniu dozownika tradycyjnego w postaci pojemnika z pompką. Naścienne dozowniki mogą być wyposażone w kluczyk, co uniemożliwia jego otwarcie przez nieupoważnione osoby. Dozowniki mogą być montowane przy użyciu fabrycznie zamocowanej taśmy samoprzylepnej lub za pomocą wkrętów. Jeśli dozownik montowany jest w toalecie, w której dochodzi do aktów wandalizmu, warto rozważyć zakup produktu wykonanego ze stali lub wybrać dozownik automatyczny. Może on być montowany w zabudowie, np. we wnęce za lustrem. Użytkownik ma wtedy dostęp tylko do dna podajnika, wyposażonego w czujnik ruchu. Całość dozownika jest ukryta i tym samym mniej narażona na ingerencję ze strony osób trzecich.

Sposób dozowania mydła

Na rynku dostępne są dozowniki zróżnicowane pod względem sposobu pobierania mydła. Najdłużej obecnym w sprzedaży rozwiązaniem są dozowniki manualne – mydło pobierane jest poprzez wciśnięcie przycisku. To rozwiązanie stopniowo jest wypierane przez automatyczne dozowniki do mydła, które nie wymagają dotykowej obsługi i tym samym zapewniają użytkownikom większy komfort. Oba rozwiązania mają wady i zalety – obrazuje to poniższe zestawienie:

 

  Dozownik manualny do mydła Dozownik automatyczny do mydła
zalety
 • Łatwa obsługa jedną ręką – system znany większości użytkowników
 • Łatwe ponowne napełnianie mydłem
 • Niskie ryzyko usterki dzięki prostemu mechanizmowi działania
 • Niskie koszty eksploatacji – tylko koszt mydła oraz pracy personelu sprzątającego
 • Obsługa bezdotykowa – większa higiena i wygoda
 • Kontrolowane zużycie mydła – dozownik podaje odpowiednią porcję na jedno mycie, duży wpływ na oszczędność
 • Nowoczesne rozwiązanie – podnosi prestiż miejsca
 • Nowoczesny design
 • Łatwe utrzymanie w czystości
 • Możliwe ukrycie w zabudowie
wady
 • Dotykowa obsługa – zwiększone ryzyko przenoszenia chorób
 • Szybsze brudzenie się powierzchni dozownika
 • Brak kontroli nad zużyciem mydła – użytkownicy mogą pobierać dowolną porcję mydła, w efekcie możliwe są większe koszty
 • Niedoświadczeni użytkownicy mogą mieć trudności z obsługą dozownika
 • Dodatkowe koszty eksploatacji – dozownik działa na baterie

 

Z uwagi na higienę w takich miejscach jak centra handlowe, czyli w miejscach, gdzie toalety są szczególnie intensywnie eksploatowane, zalecane są dozowniki elektroniczne. Ich działanie oparte jest o czujnik ruchu. Dozowniki zaprojektowane są w taki sposób, aby łatwe było kontrolowanie zużycia mydła oraz ponowne napełnianie. Ich obudowa posiada przezroczyste elementy, które pozwalają podejrzeć poziom mydła.

Pośród dozowników obsługiwanych ręcznie, dostępne są także dozowniki łokciowe. Te produkty, w zależności od potrzeb, służą do pobierania na dłonie płynu dezynfekującego lub mydła. Przeznaczone są głównie do gabinetów lekarskich, dentystycznych, kosmetycznych, fryzjerskich i innych miejsc, w których wymagana jest dezynfekcja rąk. Przycisk dozownika skonstruowany jest tak, aby z łatwością można było go obsłużyć łokciem, unikając kontaktu dłońmi.

Rodzaj mydła

Wybór dozownika można uzależnić od rodzaju mydła, którym będzie on uzupełniany. Niektóre dozowniki przeznaczone są tylko na jeden rodzaj kosmetyku, inne pozostawiają możliwość wyboru pomiędzy mydłem w płynie a mydłem w pianie. Niekiedy producenci zalecają określone mydło, ze względu na jego gęstość. W takich przypadkach zazwyczaj producent posiada w ofercie nie tylko dozowniki, ale również mydło.

Mydło w płynie czy w pianie?

Mydło w pianie podawane jest w objętościowo większej porcji, dlatego użytkownicy zużywają go mniej. Wiele mydeł w płynie to skoncentrowane produkty. Wystarczy niewielka ilość, aby skutecznie umyć ręce. Jednak użytkownicy oceniają pobieraną porcję mydła pod względem objętości, niezależnie czy jest to produkt skoncentrowany, czy, jak w przypadku piany, napompowany powietrzem. Skutkiem tego, bardziej opłacalnym i ekologicznym rozwiązaniem są mydła w pianie. Zużywa się ich mniej, mniej również trafia do ścieków.

Zalety mydła w pianie:

 • mniejsze koszty mydła
 • mniejszy wpływ na środowisko naturalne

Płyny dezynfekujące

Dozowniki służą jednak nie tylko do aplikacji mydła, ale także do płynów dezynfekujących. Z uwagi na wysokie wymagania względem higieny – płyny dezynfekujące zazwyczaj podaje się w dozownikach łokciowych lub automatycznych. Niektóre dozowniki płynów dezynfekujących posiadają stelaż z tacką, która zapobiega kapaniu płynu na podłogę i chroni obszar wokół dozownika przed zabrudzeniami. Dozowniki na środek dezynfekujący muszą być w pełni szczelne, aby zawartość zachowała swoje właściwości. Podobnie jak w przypadku mydła, niektórzy producenci wskazują określony płyn dezynfekujący, którym można uzupełniać dozownik.

Środki do mycia silnych zabrudzeń

W zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych czy fabrykach zaleca się montowanie dozowników na pastę BHP. Ma ona inną konsystencję niż mydło w płynie, dlatego wymaga również innego typu dozownika. Alternatywą dla pasty BHP są specjalistyczne emulsje do rąk z pumeksem. Na ten rodzaj produktu również przewidziane są oddzielne dozowniki.

Sposób uzupełniania dozownika

Producenci oferują dozowniki, które można uzupełniać bezpośrednio poprzez dolanie mydła z kanistra lub poprzez wymianę wkładu z mydłem. Jakie korzyści wiążą się z każdym z tych rozwiązań?

Dolewanie mydła z kanistra:

 • duża dostępność mydeł w kanistrach w sklepach – łatwy dostęp do produktu
 • szeroki wybór mydeł pod względem zapachu, konsystencji, składu, marki
 • duża rozpiętość cenowa – od bardzo tanich do mydeł markowych z wyższej półki

Uzupełnianie mydła w postaci wkładów:

 • higieniczne rozwiązanie – wkłady są hermetycznie zamknięte
 • wygodna wymiana – brak ryzyka rozlania, nie trzeba dźwigać ciężkich kanistrów
 • wkłady zawierają mydło odpowiednie dla wybranego typu dozownika – rekomendacje producentów

Dolewanie a wymiana wkładów - koszty

Zakup 5 l mydła w kanistrze najniższej jakości to koszt ok. 10 zł. To sprawia, że uzupełnianie mydła poprzez dolanie postrzegane jest jako rozwiązanie, które daje większe możliwości oszczędzania. Warto jednak podkreślić, że niższe koszty mogą wynikać z niskiej jakości mydła. W miejscach, gdzie higiena ma szczególne znaczenie i istnieje wyższe ryzyko przenoszenia chorób, najtańsze mydło może się nie sprawdzić.

Z drugiej strony niska jakość mydła może być odczuwalna w postaci niezadowalających efektów mycia rąk. Objawia się to na przykład przesuszeniem skóry lub subiektywnym odczuciem użytkownika. Jeśli użytkownicy mają poczucie, że mycie rąk było nieskuteczne, z pewnością powtórzą ten proces, zużywając tym samym więcej mydła.

W poszukiwaniu oszczędności lepiej wybrać mydło w pianie, które również jest dostępne w kontenerach. Oszczędność w tym wypadku nie wynika z niskiej jakości mydła, ale z mniejszego zużycia mydła na osobę.

Podczas dolewania mydła może dochodzić do rozlania, co również generuje większe zużycie mydła. Tego problemu nie ma w przypadku uzupełniania dozownika w gotowe wkłady.

Wielokrotne uzupełnianie dozownika niesie za sobą ryzyko rozprzestrzeniania bakterii. Do zanieczyszczenia mydła może dojść na etapie dolewania mydła, poprzez kontakt z dłońmi lub poprzez dolanie świeżego mydła do pozostałości mydła w dozowniku, które jest już zanieczyszczone. Higiena zależy również od pracowników sprzątających, którzy powinni regularnie myć cały dozownik. Jeśli nie jest to wykonywane, bakterie będą się namnażać także w mydle. Warto zauważyć, że umycie dozownika przystosowanego do dolewania mydła jest trudniejsze niż w przypadku dozowników z wkładem.

Ze względu na higienę zalecane jest uzupełnianie mydła w formie gotowych wkładów. Są one szczelnie zamknięte, dzięki czemu na etapie uzupełniania dozownika nie dochodzi do zanieczyszczenia mydła. Wymiana wkładów jest dużo wygodniejsza i zapobiega rozlaniu mydła, tym samym personel sprzątający jest mniej obciążony. Ta opcja uzupełniania dozowników również pozostawia wybór w kwestii rodzaju mydła – w płynie, w pianie lub w sprayu. Na rynku dostępne są wkłady o różnej pojemności. Producenci dozowników na wkłady zwykle rekomendują rodzaje wkładów, jakie powinny być dokupione do dozownika. Niestosowanie się do zaleceń może skutkować uszkodzeniem pompki dozownika.

Obudowa dozownika – jaki materiał wybrać?

O trwałości dozowników do mydła mogą świadczyć materiały, z których są one wykonane. Istnieje możliwość wyboru dozowników z obudową wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego. Tworzywo sztuczne wysokiej jakości to uniwersalny wybór, odpowiedni do większości toalet i przystępny cenowo. Dozowniki z wyższej półki cenowej zazwyczaj wykonane są ze stali szlachetnej. Zaletą stali szlachetnej jest wysoka odporność na uszkodzenia. Powierzchnia stalowa nawet po wielu latach użytkowania pozostaje tak samo gładka i czysta. Dzięki małej porowatości materiału, nie wchłania brudu. Jest odporna na rdzewienie i przebarwienia. Stalowe dozowniki to dobry wybór do nowoczesnych i prestiżowych wnętrz, gdzie istotną rolę odgrywa jakość detali, w tym dozowników do mydła. Inne metale stosowane do produkcji dozowników to aluminium.

Tak szeroki wybór dozowników, daje możliwość konfiguracji odpowiedniego urządzenia. Warto rozważyć potrzeby użytkowników, częstotliwość korzystania z dozownika, koszty zakupu, ale również koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie czasu. Dzięki takiej analizie oraz po zapoznaniu się z zaletami poszczególnych typów dozowników, decyzja o zakupie najlepszego modelu z pewnością nie będzie sprawiać trudności.

 

Rodzaje dozowników do mydła i płynów dezynfekujących

Spośród bogatej oferty dozowników mydła i preparatów myjąco-dezynfekujących możemy wymienić kilka najpopularniejszych modeli. Poniżej przedstawiamy, jak wyglądają i w jaki sposób są uruchamiane. 

Dozowniki uzupełniane z kanistra

Dozowniki do mydła lub środków dezynfekujących uzupełniane preparatem z większych butelek lub kanstrów są najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Ceni się je za niskie koszty eksloatacji i możliwość stosowania płynów myjących i mydeł różnych producentów. Mydło dolewane jest zwykle z kanistrów 5l lub z mniejszych butelek. Dozowniki z takim systemem uzupełniania mają wewnątrz pod obudową butelkę lub pojemnik do wielokrotnego uzupełniania lub sama obudowa jest jednocześnie pojemnikiem na mydło. 

 

Dozowniki do mydła z przyciskiem

Dozowniki mydła z przyciskiem są najczęściej wybierane do łazienek i innych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Po przymocowaniu do ściany wymagają uzupełniania mydłem w płynie lub mydłem w pianie. Dostępne są modele wykonane z tworzywa ABS oraz ze stali nierdzewnej. Aby pobrać dozę mydła, należy nacisnąć przycisk.

 Dozownik do mydła w płynie wiszący

Dozownik mydła w płynie ze stali nierdzewnej

 

Dozowniki do mydła bezdotykowe

Automatyczne dozowniki zapewniają wysoki poziom higieny dzięki bezdotykowemu pobieraniu płynu. W zależności od budowy mogą dozować mydło lub płyny do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Dostępne są modele wykonane z tworzywa ABS oraz ze stali nierdzewnej. Aby pobrać dozę preparatu, wystarczy umieścić dłoń w polu działania czujnika ruchu. Dozowniki bezdotykowe działają zwykle na baterie typu paluszki, dlatego obok dolewania mydła należy pamiętać także o wymianie baterii. 

Dozownik do mydła bezdotykowy

Automatyczny dozownik do mydła z czujnikiem

 

Dozowniki łokciowe

Dozowniki z przyciskiem łokciowym zapewniają wysoki poziom higieny dzięki pobieraniu płynu poprzez naciśnięcie tzw. łokciownika. Są stosowane w obiektach służby zdrowia, zakładach produkcyjnych i innych miejscach, gdzie doże znaczenie ma higiena. Dozownik do płynu dezynfekcyjnego przeznaczone są na mydło lub preparaty do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.

Dozownik łokciowy

Dozownik na płyn dezynfekcyjny

 

Dozowniki do mydła na jednorazowe wkłady

Dozowniki do mydła lub płynów dezynfekujących na jednorazowe wkłady to rozwiązanie, które stopniowo, ale skutecznie zdobywa popularność. Zaletą dozowników do mydła na jednorazowe butelki jest wysoki poziom higieny - płyn znajduje się w szczelnym pojemniku, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ewentualnego zanieczyszczenia. Jest to także zwykle wydajny system - jedna butelka 1l zapewnia nawet do 1 000 doz. Warto jednak pamiętać, że płyny uzupełniające mające postać mydła w płynie, mydła w pianie, żelu lub preparatu dezynfekcującego kosztują więcej niż odpowiedniki w kanistrach.

Tego typu dozowniki w zależności od budowy dozują mydło przez naciśnięcie przycisku ręką, przycisku łokciowego lub obsługę bezdotykową.

Dozownik do mydła w pianie Gojo

Dozownik do mydła na jednorazowe wkłady

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.