sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Zalety stosowania nakładki sedesowej w toalecie publicznej?

17-03-2016

Korzystanie z toalety publicznej może wiązać się z poczuciem dyskomfortu, gdyż to miejsce charakteryzuje się dużą przepustowością osób. Użytkownicy czują się pewniej, gdy w toalecie jest czysto i przyjemnie pachnie. Niestety prawda jest taka, że czasem po pierwszym takim wrażeniu, w momencie gdy przekroczy się próg kabiny WC, przestaje się czuć komfort i nie chce niczego dotykać. A jak to się odnosi do siadania na desce sedesowej, z której korzystało wiele osób?


Fakty i mity dotyczące deski sedesowej

Większość ludzi boi się i uważa, że na desce sedesowej znajduje się największe skupisko bakterii, co jest jednak mitem. Prawda jest jednak taka, że pomimo tej wiedzy nie jest to miejsce, na którym możemy bez obaw siadać. Największe skupiska bakteryjne, które zagrażają naszemu zdrowiu znajdować się mogą na telefonie komórkowym, blacie kuchennym, na drzwiach od lodówki, pilocie od telewizora, na klamkach, na poręczach publicznych środków transportu. Niestety jednak na desce sedesowej toalety publicznej znajdują się również groźne mikroorganizmy. Możemy tu trafić np. na groźnego rzęsistka pochwowego, który jest w stanie przeżyć pozautrojowo, nawet do kilku godzin. Występują również na niej takie bakterie jak salmonella czy też E. Coli, dlatego zawsze należy pamiętać o stosowaniu się do wymogów higienicznych, by unikać zarażenia.

 

Co to jest nakładka sedesowa? dozownik do nakładek sedesowych TORK

Nakładka na deskę sedesową to specjalnie wyprofilowana, papierowa warstwa ochronna, nakładana na deską sedesową w celu zapewnienia ochrony przed zakażeniami w trakcie korzystania z ubikacji. Po użyciu nakładki można wrzucić do muszli WC, ponieważ są łatworozpuszczalne i nie zapychają odpływów. Stanowią higieniczne rozwiązanie dające poczucie czystości osobom korzystającym z toalety ogólnodostępnej. Korzystanie z nakładki sedesowej zmniejsza ryzyko zakażenia bakteriami pochodzenia fekalnego i wirusami, które mogą zaatakować układ moczowy lub pokarmowy.

 

Jak działa nakładka na sedes i przed czym chroni?

Poza minimalizowaniem zagrożeń, które występują w toaletach publicznych, nakładka higieniczna daje wygodę podczas korzystania z toalety. Wystarczy, że w kabinie WC będzie zamontowany specjalnie zaprojektowany podajnik nakładek sedesowych. Z dozownika należy wyciągnąć jedną nakładkę i rozłożyć w całości na desce sedesowej. Jeżeli jednorazowa nakładka posiada środkową wyciętą część, należy ją wpuścić do muszli sedesowej, gdyż ułatwi to bezdotykowe pozbycie się zużytej nakładki z deski klozetowej w momencie spłukiwania wody. Papierowe podkładki sedesowe są przyjazne dla środowiska, rozpuszczają się szybciej niż papier toaletowy (zazwyczaj trwa to kilka sekund) i nie zapychają odpływu. Użytkowanie łazienki ogólnodostępnej staje się dużo prostsze.

Ekonomiczne plusy stosowania podajników z nakładkami na deskę sedesową

Za montowaniem dozowników z nakładkami sedesowymi przemawiają także względy ekonomiczne. Wiele osób wzbrania się przed siadaniem na deskę klozetową. Gdy w toalecie ogólnodostępnej nie ma podkładek sedesowych, wówczas improwizują, tworząc z dostępnego papieru toaletowego warstwę ochronną, co prowadzi do jego marnotrawstwa. Zużycie papieru toaletowego będzie tym samym znacznie większe, niżeli miałoby to miejsce w tej samej toalecie z zamontowanymi dozownikami do nakładek sedesowych.


Dozowniki na nakładki sedesowe w miejscu pracy toaleta w miejscu pracy

Pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, pamiętając, że działa tym samym w swoim interesie, ponieważ dbając o zdrowie personelu, zwiększa jego wydajność. Ponadto w niektórych branżach dochodzi do tego troska o zdrowie osób trzecich, tj. klientów, pacjentów itd. Dlaczego zatem tak często zapomina się o tak przydatnym wyposażeniu toalety, jakimi są jednorazowe nakładki sedesowe?

Jeśli pracownik produkcji lub restauracji ma bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi, to obowiązkiem pracodawcy jest wyeliminowanie wszelkich zagrożeń, które mogą negatywnie wpłynąć na stan żywności. W latach 2001-2004 przebadano 78 próbek mrożonych warzyw pochodzących z chłodni na terenie województwa lubelskiego. Bakterie wskaźnikowe zanieczyszczenia fekalnego były obecne w większości badanych warzyw: bakterie z grupy coli stwierdzono w 93,6% prób, coli fekalne w 83,3%, E. coli w 69,2%, a enbsze i bezpieczniejsze terokoki w 78,2% prób mrożonek. Obecnie jakość mikrobiologiczna produktów żywnościowych podlega wymaganiom zawartym w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2073/2005 z dn. 15.11.2005 roku w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych, w którym nie uwzględniono mrożonych owoców i warzyw. Rozporządzenie określa tylko kryteria bezpieczeństwa i higieny produkcji owoców i warzyw krojonych, gotowych do spożycia, które nie powinny zawierać bakterii Salmonella.

W toalecie dla pracowników niezbędne są zatem regularnie uzupełniane wkładami dozowniki do mydła i podajniki na ręczniki papierowe lub suszarki do rąk. Świetnym uzupełnieniem wyposażenia WC będą wspomniane dozowniki z jednorazowymi nakładkami na sedes. Należy jednak zdać sobie sprawę z gorzkiej prawdy, iż wciąż nie wszyscy zawsze myją ręce. Dlatego tak ważne jest edukowanie i eliminowanie wszelkich zagrożeń.

Higiena w czasie podróży

Praca w delegacji lub podróże wypoczynkowe wiążą się z odwiedzaniem toalet publicznych, wśród których znajdą się te nieodpowiednio wyposażone. Jest to uciążliwe w podróży lub w miejscu tymczasowego pobytu.

Podkładki higieniczne na deskę sedesową mogą być ułatwieniem życia w podróży. Nie każdy lubi korzystać z małych kabin WC w autokarze lub samolocie, dlatego toaleta, którą się odwiedza przed drogą, jest bardzo ważnym miejscem. Najczęściej jest to toaleta na dworcu, lotnisku lub stacji benzynowej. Poza standardowym wyposażeniem w urządzenia sanitarne, warto pamiętać, aby w każdej kabinie były podajniki na nakładkę toaletową. Jest to bardzo ważne ponieważ korzysta z niej bardzo wiele osób. Bakteryjne infekcje dróg moczowych potrafią nieść ze sobą wiele groźnych powikłań, co może przekreślać dłuższe podróżowanie i wiązać się z niepotrzebnymi kosztami leczenia.

Niezbędna higiena dla dzieci i osób starszych

Korzystanie z toalety bywa trudne dla małych dzieci, ponieważ zazwyczaj muszla klozetowa i regularnej wielkości deska nie są przystosowane do ich potrzeb wielkością ani wysokością. Pomoc dorosłych jest zatem niezbędna w takich miejscach jak stacje benzynowe, restauracje, hotele, samoloty czy też w pociągu. Dozowniki z jednorazowymi nakładkami na sedes mogłyby zabezpieczyć dzieci przed niepożądanymi infekcjami także w szkołach. Uczniowie, zwłaszcza w szkole podstawowej, muszą z reguły w toalecie polegać wyłącznie na sobie.

Osoby starsze zaś często borykają się z różnymi schorzeniami, utrudniającymi im codzienne funkcjonowanie, w związku z czym poruszają się wolniej i ostrożniej. Podczas korzystania z toalety osoba starsza zazwyczaj siada na deskę sedesową, gdyż nie ma siły utrzymywać się o własnych siłach kucając nad nią. W takich okolicznościach wielką pomocą będzie poręcz łazienkowa i wykorzystanie nakładki higienicznej na deskę sedesową. Podajniki do nakładek jednorazowych powinny także znajdować się w przychodniach lekarskich oraz szpitalach, ponieważ w tych miejscach występuje większe ryzyko kontaktu z drobnoustrojami, co może wywołać infekcje, a to bywa bardzo groźne dla osób z osłabionym systemem immunologicznym.

Wniosek zatem jest taki, że nakładka na deskę sedesową jest bardzo często bagatelizowanym wyposażeniem toalet publicznych, a tak naprawdę powinna być stosowana wszędzie tam, gdzie jest ryzyko zakażenia obcymi patogenami. Dozowniki na nakładki toaletowe powinny się znajdować w przedszkolach, szkołach, na uczelniach wyższych, w biurach, w zakładach produkcyjnych, w toaletach służby zdrowia, restauracjach, hotelach, na dworcach, lotniskach. Poza codziennym dbaniem o czystość w toaletach publicznych, istotne jest również zadbanie o ogólny komfort osoby korzystającej, a to niewątpliwie zapewnia jednorazowa nakładka na deskę sedesową.

 Ryszard Kurek

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.