sklep@ole.pl, +48 61 855 20 85

Blog

Jak wybrać dozownik do dezynfekcji rąk?

ole.pl sp. z o.o. sp.k.
ul. Wenecjańska 8/88 61-101 Poznań, Polska
+48 61 855 20 85, +48 61 415 18 83, sklep@ole.pl

Najlepszy bezdotykowy dozownik płynu do dezynfekcji rąk

Częste mycie i dezynfekcja rąk to jedne z najlepszych sposobów na znaczne ograniczenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Obecnie dozowniki do płynu dezynfekcyjnego powinny znajdować się w bardzo wielu miejscach – m.in. w biurach, szkołach, sklepach czy punktach usługowych. Bardzo ważna jest jednak ich budowa – powinna zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z jakąkolwiek powierzchnią. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni dozownik do dezynfekcji!

 

Dozownik do dezynfekcji – najważniejszy jest sposób obsługi

Wybierając dozownik do dezynfekcji z przeznaczeniem do miejsc publicznych, biur, szkół czy urzędów, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sposób ich obsługi. Tego typu sprzęt bardzo rzadko uruchamiany jest za pomocą przycisku czy pompki, ponieważ utrudnia to zachowanie wymaganego poziomu higieny. Dlatego najczęściej stosuje się:

  • dozowniki z dźwignią obsługiwaną łokciem – cenione za niskie koszty eksploatacji i brak konieczności podłączenia do prądu, często stosowane w placówkach ochrony zdrowia;
  • dozowniki uruchamiane stopą – o podobnych zaletach, jednak większych gabarytach, często wolnostojące;
  • całkowicie bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji – wyposażone w automatyczne czujniki; droższe i wymagające podłączenia do prądu lub okazjonalnej wymiany baterii, ale najbardziej higieniczne.

Warto również zauważyć, że bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji w praktyce okazują się najwygodniejsze w obsłudze. Są odpowiednie również dla dzieci i osób starszych. Dzięki precyzyjnemu wydzielaniu pojedynczej porcji substancji dezynfekującej pozwalają ją oszczędzać i kontrolować zużycie. To dlatego świetnie sprawdzą się w każdej przestrzeni publicznej. Należy jednak pamiętać, że modele manualne są tańsze zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji.

 

Dozownik wielorazowego napełniania czy na jednorazowe wkłady?

Warto również wziąć pod uwagę sposób uzupełniania płynu lub żelu antybakteryjnego w dozowniku – szczególnie, jeśli ma on być intensywnie użytkowany. Do wyboru są dwa główne rozwiązania:

  • dozowniki wielokrotnego uzupełniania,
  • dozowniki na jednorazowe wkłady.

Pierwsza metoda jest bardziej ekonomiczna – płyn można kupować w dużych kanistrach, co jest znacznie bardziej opłacalne. Ten sposób generuje również mniej odpadów, przez co jest bardziej przyjazny dla środowiska. Co więcej, można dowolnie decydować o rodzaju i producencie wlewanego do urządzenia płynu, wybierając najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Z drugiej jednak strony płyn w dużym kanistrze może zostać skażony, jeśli nie będzie odpowiednio przechowywany. To jednorazowe wkłady zapewniają najwyższy poziom higieny. Ich wymiana jest ponadto bardzo prosta i szybka, co może dodatkowo przemawiać za tym rozwiązaniem.

 

Odpowiednia pojemność dozownika do dezynfekcji rąk

Dozownik do dezynfekcji musi być odpowiednio duży, by można było bez problemu zapewnić stałą dostępność środka antybakteryjnego. Wybór w tym zakresie jest bardzo szeroki. Należy wziąć pod uwagę średnią konieczną liczbę aplikacji środka dezynfekującego w ciągu dnia, by znaleźć właściwy wariant. Dostępne są dozowniki o pojemności od 300 ml do ponad 1 l w różnych wariantach – zarówno manualnych (uruchamianych np. łokciem i niewymagających zasilania), jak i automatycznych (na baterie lub przewodowych).

 

Dozowniki do dezynfekcji – odpowiednie rozmieszczenie to podstawa

Wybór właściwych dozowników do dezynfekcji dla biura, szkoły, urzędu czy przestrzeni publicznej jest bardzo ważny, ale należy również pamiętać o ich odpowiednim rozmieszczeniu. Powinny się one znajdować:

  • przy każdym wejściu do budynku lub lokalu – w szerszych otworach wejściowych warto postawić przynajmniej jeden dozownik po każdej stronie;
  • w każdej toalecie – dezynfekcja powinna bowiem stanowić uzupełnienie mycia rąk;
  • w miejscach wspólnego użytkowania – np. w pokoju socjalnym, w pokoju nauczycielskim, w kuchni pracowniczej itp.;
  • na korytarzach – przede wszystkim w większych obiektach (np. urzędach, szkołach), przynajmniej w najbardziej uczęszczanych miejscach

Warto również pamiętać o umieszczeniu znaków, infografik, plakatów i innych pomocy przypominających o częstym myciu i dezynfekcji rąk. Dzięki temu zadbasz o wspólne bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w danym obiekcie.

 

Ryszard Kurek

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.